Windows 10 Mobile performansını artıracak 10 tavsiye

13 Ağustos 2016,Tavsiye
, 7 yorum, 2.551 okunma
windows10-hizlandirma23

Windows Phone mobil işletim sisteminden bu yana Microsoft, her kategorideki akıllı telefonlar için işletim sistemi üretmeye çalışıyor. Her ne kadar Windows 10 ile birlikte sistemin gereksinim duyduğu donanım düzeyi yükselmiş olsa da cihazınızın performansını bir nebze de olsa artırmak mümkün.

Windows 10 Mobile kullanıcıları için derlenen 10 tavsiyeyi inceleyerek sisteminizin performansını artırabilirsiniz ya da optimum düzeye çıkarabilirsiniz.

1. Uygulamaları ve sistemi güncel tutun

Çoğu kullanıcının atladığı noktalardan biri, hatta en başında geleni cihazın ve uygulamaların ne derece güncel olduğu. Uygulamalara ve sisteme gelen iyileştirme güncellemeleri ne kadar boş görünse de aslında arka planda büyük faydaları dokunuyor. Bunun için telefonunuzun işletim sistemini ve uygulamaları mutlaka güncel tutmanız gerekiyor.

Telefonunuzu güncel tutmak için Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Telefon Güncelleştirmesi bölümünden en son Windows 10 Mobile yapısını indirebilirsiniz.

Uygulamaların güncellemelerine daha fazla özen göstermelisiniz. Sıklıkla Mağaza > İndirmeler ve Güncelleştirmeler bölümünden cihazınızdaki uygulamalara gelen güncelleştirmeleri kontrol edin.

windows10-tavsiye-1

2. Arka plan görevlerini ve uygulamalarını kontrol edin

İşinize yarayan, aktif olarak kullandığınız uygulamalar ile birlikte kullanmadığınız bir çok uygulama ve sistem görevi arka planda sistem kaynaklarını tüketiyor.

Ayarlar menüsünde ‘Arka Plan Uygulamaları’ aramasını yaparak arka planda çalışan ve kaynak tüketen uygulamaları görebilir; kapatabilirsiniz.

Redstone yapısı yüklü ise cihazınızda Pil tasarrufu’ndan uygulama verilerini görebilir ve ilgili işlemleri yapabilirsiniz.

Arka planda ne kadar az uygulama, o kadar optimum performans olacaktır. Geri tuşuna basılı tutarak multitasking ekranında son uygulamaları kapatmayı unutmayın.

4

3. Geçici dosyaları ve web geçmişini temizleyin

Uygulamaların tükettiği RAM ile birlikte uygulama ön bellekleri ve özellikle tarayıcı ön belleği hatırı sayılır derecede yer kaplıyor. Özellikle Microsoft Edge performansını artırmak için geçmişinizi ve çerezleri temizleyebilirsiniz.

Bunun için Edge > … > Geçmiş > (Sağ üst köşede) Tüm geçmişi temizle şeklinde Microsoft Edge tarayıcıyı hafifletebilir; Ayarlar > Sistem > Depolama > Geçici dosyalar ‘ı silerek cihaz belleğini hafifletebilirsiniz.

Ayrıca Edge tarayıcıda fazla sekmenin açık olması da web performansını düşüren başlıca etmenler arasında.

4. Gereksiz uygulama bildirimlerini kapatın

Uygulamalar arka planda çalışmıyor olsa bile bildirim servisleri küçük de olsa veri tüketebiliyor. Bu nedenle kullanmadığınız uygulamaların bildirimlerini kapatabilirsiniz.

Örneğin; Skype Video kullanmıyorsanız ya da gerektiğinde kullanıyorsanız bildirimlerini kapatabilirsiniz. Bunun için; Ayarlar > (Arama kutusuna) Bildirimler ve Eylemler yazın. İlgili ayarlardan kullanmadığınız uygulamaların bildirimlerini kapatabilirsiniz.

5. Kullanmadığınız uygulamaları silin

Aslında performans ile ilgili bir çok husus arka planda bellek/CPU kullanımına dayanıyor. Bir defa kullanmak için indirdiğiniz ve kullanmadığınız uygulamaları, uygulama menüsünde üzerine basılı tutarak silin.

Depolama ayarlarından uygulama verilerini de silmeniz daha iyi olacaktır.

6. Başlangıç ekranında fazla kutucuk kullanmayın

Tüm uygulama listenizi başlangıç ekranına eklemeniz gerekmiyor; hızlı erişmek istediklerinizi başlangıç ekranına pinleyerek kendinizi limitleyebilirsiniz. Çok büyük etkisi olmasa da fazla kutucuk kullanımının etkisi forumumuzda uzun tartışmalara neden olmuştu.

7. Konum ve Bluetooth’u gerekmedikçe açık bırakmayın

Konum paylaşımı ve navigasyon kullanımının artması ile birlikte telefonların batarya kullanımı da ciddi oranda yükseldi. Ancak gerekmedikçe Konum ve Bluetooth’u kapalı tutmanız Windows 10 Mobile cihazınızın performansını arttıracak etmenler arasında.

8. Yüksek hızlı MicroSD kart kullanın

MicroSD kart seçerken birçok kullanıcı için en büyük kriter fiyat olsa da olması gereken en büyük kriter SD kartın hızı olmalı. UHS-1(U3)/Class 10 bir SD kart, uygulama ve veri kaydetme hızı açısından cihazınıza olumlu etki edecektir.

9. Uygulamaları ve oyunları telefon hafızasına kurun

Hızlı bir SD karta sahip olsanız da telefon dahili belleğinin performansını ve kararlılığını veremez. Bu nedenle uygulamalarınızı telefon hafızasına, belgeleri; verileri, fotoğrafları, videoları ve müzikleri SD karta yüklemeye gayret gösterin.

10. Otomatik senkronizasyonu yönetin

Otomatik senkronizasyonları tamamen kapatmanız yanlış olabilir, ancak mobil veri kullanımı ve performans konusunda sorunlar yaşıyorsanız E-posta ve uygulama senkronizasyonlarını kapatabilirsiniz, senronizasyon zamanlamalarını değiştirebilirsiniz.

Popüler Aramalar :

windows phone 10 hızlandırma,windows 10 mobile hızlandırma,windows mobile performans,speed up windows 10 mobile,windows 10 mobil performans,windows phone için tavsiyeler,windows phone performance,wp 10 mobil hızlandırma

Kaynak:NPU
Mobilveri.net
2.551 okunma
7 yorum
13 Ağustos 2016
Haberdar olun
Yazar
İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisi; Windows Phone Haber kurucusu ve baş editörü; frontend tasarımı ile ilgili kişi
Yorumlar

Yorum bırakın

7 Yorum "Windows 10 Mobile performansını artıracak 10 tavsiye"

Konu Aboneliği
avatar
750

Sıralayın:   yeniye | eskiye | en iyi
L820
Ziyaretçi
L820
5 ay 6 gün önce

Ben bir şey sormak istiyorum. Ben 820 kullanıcısıyım ve telefon 8.1 sürümünde. Ben telefonu win 10 a bir şekilde yükseltebilir miyim?

Mahmut
Ziyaretçi
Mahmut
5 ay 7 gün önce

Teşekkürler bunları yaptım şimdi telefonum hiç kasmıyor çok yardımcı oldu bana

hayalet
Ziyaretçi
hayalet
5 ay 8 gün önce

11.madde – Lumia 950 veya 950xl satın alın.

Hüseyin_L.625
Ziyaretçi
Hüseyin_L.625
5 ay 8 gün önce

Lumia 535 önerir misiniz sonraki güncellemeleri alır mı redstone 2,3
Kullananlar memnun mu?

Üye
5 ay 8 gün önce

Kardeşim l535 kullanıyorum güzel telefon ama l550 öneririm veya surface bekle

wpDiscuz