Nokia Lumia 620 – HTC Windows Phone 8S Karşılaştırması

19 Şubat 2013,Cihazlar Tavsiye
, 2 yorum, 2.829 okunma
lumia620-windowsphone8s

Windows Phone 8 platformu şimdiye kadar Lumia 920 ve HTC Windows Phone 8X gibi üst düzey cihazlar ile gündeme geldi.Ancak daha orta düzey kullanıcılar için Windows Phone platformu daha eğlenceli olabilir.Daha küçük boyutlar ve daha düşük ağırlık ile günlük kullanıma uygun iki telefon; HTC Windows Phone 8X ve Nokia Lumia 620 modellerini karşılaştırmak istedik.

Diğer bloglarda daha çok HTC’nin bu modelini Lumia 820 ile karşılaştırdılar ancak biz Lumia 620 ile daha çok fiyat ve özellik bakımından karşılaştırmayı daha uygun gördük.İsterseniz karşılaştırmaya bir an önce başlayalım;

İşlemci ve Ram

Nokia Lumia 620’de de HTC Windows Phone 8S modelinde de çift çekirdekli işlemci bulunuyor.Hatta iki cihazda da Qualcomm Snapdragon S4 Dual-core 1000 MHz Krait Çift çekirdekli işlemci mevcut.Günlük kullanım için 512mb ram ile günlük kullanım için oldukça yeterli bir değer gibi görünüyor.

İki cihazda da uzun süreli bir deneyimim oldu.Oldukça akıcı grafikler var ve hiçbir sıkıntı çıkmadı.Genel anlamda internet deneyimi gayet akıcı kolay.İki cihazı da Nokia Lumia 820 internet deneyimi ile karşılaştıracak olursak çok üst düzey bir kullanıcı değilseniz çok büyük farkı anlamayacaksınız.Şunu da belirtmekte fayda var; aynı teknik özelliklerdeki Android işletim sistemli cihazlara göre çok daha akıcı bir deneyim yaşarsınız.

Benchmark skorlarına bakacak olursak Nokia Lumia 620 Windows Phone 8 işletim sistemini daha iyi kullanıyor gibi görünüyor.HTC Windows Phone 8S’e göre biraz daha önde görünüyor.

Nokia-Lumia-620-Performance

Cihaz Boyutları ve Ekran Özellikleri

Günümüzde cihaz alırken en çok göz önünde bulundurduğumuz etmenlerden biri ekran boyutları ve bu boyutların cihaz ile orantısıdır.İki cihaz da günlük kullanım için oldukça yeterli ekran boyutlarına sahip.Ancak ekran özellikleri bakımından HTC Windows Phone 8S‘nin bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz.

HTC Windows Phone 8S 4 inçlik S-LCD ekranı ile 3,8 inçlik TFT LCD ekrana sahip olan Lumia 620’den daha parlak renkler ve daha büyük boyutlar ile bir adım önde.Tabi bu özelliği cihazın büyüklüğünü biraz arttırmış.Fakat belirtmekte fayda var HTC Windows Phone 8S  ağırlık bakımından da bir adım öne çıkıyor ki; 113 gr‘a 127 gr’lık bir fark var.

Ekran özelliklerinde bir noktaya daha değinmenin faydası vardır ki bu konudan pek de bahsedilmez; piksel yoğunluğu.Görüntü kalitesini etkileyen etmenlerden biridir ki Nokia burada bir adım öne çıkıyor diyebiliriz: Nokia Lumia 620 246ppi‘lik piksel yoğunluğuna sahip iken HTC Windows Phone 8S 233ppi.Tabi bunda ekran boyutları farkı da etkili olabiliyor.

Depolama

İki cihaz da MicroSD hafıza kartını destekliyor.Nokia Lumia 620 burada bir adım öne çıkıyor.Nokia 8 GB dahili depolamaya ek olarak 64 GB hafıza kartını destekliyor.HTC Windows Phone 8S 4 GB dahili depolamaya ek olarak 32 GB hafıza kartını destekliyor.

Ek Özellikler

Nokia’nın Wi-Fi Hotspot ve NFC desteği bir adım öne çıkaryor.Ancak HTC Windows Phone 8S modelinde ise Beats Audio desteği daha çok müzik multimedya kalitesini arttırıyor.

Nokia’nın Bluetooth v3.0 desteği daha hızlı veri aktarımını sağlıyor.Ancak HTC‘de bulunan radyo özelliği diğer Windows Phone cihazlarından ayırıyor.

Sonuç Olarak;

İki cihazın da birbirine göre artıları ve eksileri var.Ancak günlük kullanım için gerçekten tercih edilebilecek cihazlar.Ancak cihazınızda film izlemek ve daha büyük bir ekrana sahip olmak istiyorsanız HTC 8S tavsiyemizdir; ancak depolama ve dosya gönderme alma konusunda ve bunların dışında taşıma kolaylığı bakımından Nokia bir adım öne çıkıyor.

 

Popüler Aramalar :

lumia ailem ayarları,nokia lumia 620 ailem ayarları,nokıa lumıa 620 ailem kurulumu,lumia 620 güncelleme,lumia 620 ailem ayarları,nokıa lumıa 620 ailem kurulumu nasıl yapılır,lumıa 620 ailem kurulumu,nokia lumia 620 güncelleme

Önceki yazı Windows Blue Kesinleşti
Sonraki yazı Nokia Lumia 822
Mobilveri.net
2.829 okunma
2 yorum
19 Şubat 2013
Haberdar olun
Yazar
İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisi; Windows Phone Haber kurucusu ve baş editörü; frontend tasarımı ile ilgili kişi
Yorumlar

Yorum bırakın

2 Yorum "Nokia Lumia 620 – HTC Windows Phone 8S Karşılaştırması"

Konu Aboneliği
avatar
750

Sıralayın:   yeniye | eskiye | en iyi
Anonim
Ziyaretçi
Anonim
3 yıl 6 ay önce

ben 620 kullanıcısıyım fakat ailem kurulumu diyor neden olmadı kuramadım lütfen cevap

wpDiscuz