Microsoft’un Kinect’i destekleyip 2017’de yeni bir sürümünü yayınlamasının 5 nedeni

05 Ocak 2017,Editörden
, 0 yorum, 422 okunma
maxresdefault1

2016, Kinect için çok kötü bir yıl oldu. Xbox One, yılın ortasında yayınlanmış olan yeni sürümünde Kinect girişlerini kaldırdı; Xbox Fitness’ın kapatıldığı açıklandı. Fakat bu demek değil ki Kinect için her şey kötü gitti; Fru gibi eleştirmenlerden çok iyi puanlar alan oyunlar da çıktı elbette. Fakat oyun geliştiricilerinin aralarında konuştuğu bir dedikodu vardı; Microsoft, Kinect’i kademeli olarak öldürmeyi planlıyordu. Fakat bence çok daha farklı bir şeyin gerçekleşmesi muhtemel; Microsoft, Kinect’i desteklemeye devam edecek hatta ürünün daha gelişmiş bir versiyonunu piyasaya sürecek. Neden mi? Gelin beş maddede nedenlerini inceleyelim.

 VR, HoloLens ve Windows Holographic

2017, sanal gerçeklik oyunları için bir milat olacak. Sony, 2016’nın sonlarında VR çözümü olan Playstation VR’ı piyasaya sürdü. Microsoft ise Windows 10 Creators Update’in yanı sıra Project Scorpio’dan ile birlikte bu yolda daha fazla çözüm sunacak.

vara-hololens-12001

Sony’nın Playstation VR’ında hareketleri takip etmek için Playstation Move’u bulunurken Microsoft’un Kinect haricinde bir hareket izleme aksesuarı bulunmuyor. Elbette bir kontrolcü (gamepad) basit VR oyunları için kullanılabilir, ancak el ve ayak hareketlerinin algılanması gereken daha komplike oyunlarda kontrolcü kesinlikle bir çözüm değil. Fakat bu tür bir çözüm için Kinect hali hazırda çok uygun bir çözüm. Kinect, Move ile kıyaslandığında çok daha mükemmel bir hareket algılama aracıdır. Playstation Move çok daha basit seçenekler sunarken Kinect çok ince hareketlerini algılayabiliyor, hatta parmak hareketlerini bile…

Bir çok Xbox One sahibinin ise hali hazırda ilk lansmana özel yapılan bundle nedeniyle Kinect’i var. Microsoft’un VR stratejisine Kinect’i dahil etmesi şu konumda oldukça mantıklı, aksi halde yeni bir çözüm sunarsa oldukça şaşırtıcı olur.

Beam ve Canlı Yayınlar

Microsoft’un 2017’de yoğun yatırım yapacağı bir diğer servis ise hiç şüphesiz Beam olacaktır. Geçtiğimiz aylarda Microsoft tarafından satın alınan Beam’in Windows 10 ve diğer Microsoft ürünlerine entegre çalışmaları çoktan başladı, hatta Creators Update ile hayatımıza girecek duruma geldi.

Jenn McCoy announces Beam integration on Xbox One and Windows 10 PCs and gamer-created tournaments with Arena on Xbox at MicrosoftÕs October event at Spring Studios on Wednesday, Oct. 26, 2016, in New York, New York. (Amy Sussman/AP Images for Microsoft)

Canlı yayınların en önemli noktalarından bir tanesi ise yayıncının kamera ile kendini göstermesidir. Kinect zaten hali hazırda yayın yapanlar için kamera işlevini görüyor. Beam, Xbox One entegrasyonu ile 2017’de en hızlı ivme alacak servislerden bir tanesi olacak. Kinect’in kamerası hiç fena olmasa da PC kameralarından biraz daha geride olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Kinect yenilenirse mutlaka Beam’in de etkisiyle daha iyi bir kamera ile gelecektir.

 Xbox One S

Microsoft, hali hazırda yeni bir Kinect üzerinde zaten çalışıyor olabilir. Buna kanıt olarak söyleyebileceğimiz bir şey ise yenilenen Xbox One olan Xbox One S’te Kinect’e ait özel girişin bulunmaması. Evet, mevcut Kinect sahipleri şu anda Kinectlerini ücretsiz bir adaptör ile cihazlarına bağlayabiliyor. Bu da demek oluyor ki Kinect aslında USB ile de çalışabiliyor. Bununla beraber eğer Kinect yenilenirse evrensel bir giriş olan USB portu ile gelecek, hem Xbox tarafında hem de Windows 10 tarafında kullanılabilecek.

Aslında zaten PC geliştiricleri için USB girişe sahip Kinect’ler çıkmıştı fakat daha sonra durdurulmuştu.

Windows Hello

Kaliteli yayın için daha iyi bir kameranın gerekliliğinden bahsetmiştik fakat Windows Hello’yu desteklemek için de bir kamera iyileştirmesi yapılması gerekiyor. Xbox One ve Kinect’in piyasaya çıkmasının ardından Microsoft, Windows 8’i unutturmak için elinden geleni yaptı, Windows 10 için bir yıl boyunca ücretsiz yükseltme imkanı sundu. PC ve Mobile kullanıcıları için oldukça fazla yeni özellik sundu; bunlardan birisi de Windows Hello idi. Windows Hello ile kullanıcılar parmak izi ya da iris taraması ile şifre girmeden cihazlarında oturum açabiliyor ya da hesaplarını yönetebiliyor.

Microsoft, Xbox One’a Windows 10 işlevlerini kazandırmaya devam ediyor. Bunlardan birinin Windows’taki gibi oturum açma işlevi olması oldukça olası bir durum. Parmak izi ile oturum açma desteğinin gelmesi oldukça düşük bir ihtimal, fakat hali hazırda Kinect varken bir kamera kullanması oldukça muhtemel. Tamam; konsolları çoğumuz oturduğumuz yerden kontrol ediyoruz, yani PC veya mobil cihazlar kadar yakın değiliz fakat  Windows Hello’yu kullanmak için gerçekten cihazı dibinize kadar sokmanıza gerek yok. Mevcut hali ile kol mesafesi kadar uzaklıktan tarayabiliyor ise yenilenmiş Kinect ile daha uzaktan da bu işlevi neden gerçekleştiremesin?

Project Scorpio

Project Scorpio, Microsoft’un yeni Xbox One konsolunun kod adı ve 2017’nin sonlarında piyasaya çıkması planlanıyor. Bu yeni konsol teknik olarak Xbox One ve Xbox One S ailesinin bir üyesi olacak fakat ciddi anlamda çok daha güçlü olacak. Playstation 4 Pro ile benzer şekilde Xbox One’da da sanal gerçeklik deneyimi yaşanması için Project Scorpio’nun alınması gerekecek. Mevcut Xbox One ve Xbox One S VR deneyimi için yeterince güçlü değiller.

2016, Windows Phone’lar için oldukça sessiz bir yıldı fakat hala resmi olarak onaylanmamış olsa dahi 2017’de Surface telefonların geleceği kesin gözüyle bakılıyor. Bence Microsoft, Kinect için de aynı şeyi planlıyor.

Project Scorpio çıktığında VR desteğinde Kinect’in bulunması Xbox One sahipleri için oldukça motive edici olacaktır. Kinect’i VR başlığı veya HoloLens ile eşleştirilebilir bir duruma sokarak mevcut cihazların çöp olmasını engellemek hali hazırda elinde Kinect olan kullanıcıları için oldukça önemli. Fakat hali hazırda piyasada çok fazla Kinect sahibi olan Xbox One kullanıcısı varken Project Scorpio ortaya çıktığında yükseltilmiş bir Kinect’e ihtiyaç duymaysa bundle yapılması pek olası gözükmüyor. Fakat Xbox’a ilk defa geçecek olan kullanıcılar için ayrı olarak VR başlığı, Kinect ve kulaklıktan oluşan bir “VR Bundle” hazırlanabilir.

Hemen hemen hiç kimse Playstation Move piyasaya çıktıktan kısa süre sonra kullanmaya devam etmedi. Playstation’ın yanında beklemeye tuttular, hatta unuttular. Fakat Playstation VR ile Sony, ölmüş olan bir aksesuarı tekrar canlandırdı.

Kinect, Microsoft’un VR planı dahilinde zorunlu bir aksesuar olarak belirlenirse aynı şey Kinect için de söz konusu olur. Gelişmiş bir kamera, Windows Hello desteği, daha küçük bir boyut, canlı yayına uygun format ve sanal gerçeklik ile harmanlanmış bir kullanım Kinect’i hem yeniden hayatımızın bir parçası haline getirecektir, hem de oyun geliştiricileri için Kinect tekrar cazibeli bir özellik olacaktır.

Mobilveri.net
Yazar
422 okunma
0 yorum
05 Ocak 2017
Haberdar olun
Yazar
2007'den itibaren DataLife Engine ile uğraşıyor. Aynı zamanda arayüz geliştiriyor. Geçmişte Lumia 920 ve 925 kullanıcısı, günümüzde 830 kullanıcısı. Windows platformu için yayınlanan tüm haberleri çevirmeye gönüllü yeni yazar.
Yorumlar

Yorum bırakın

İlk yorum sizden olsun!

Konu Aboneliği
avatar
750

wpDiscuz