Lumia sayfası kapandı, Surface sayfası açılıyor!

05 Ekim 2016,Editörden Haberler
, 40 yorum, 4.546 okunma
maxresdefault

Birçoklarımız Windows 10 mobile’ın nereye doğru gittiğini merak ediyordur. Acaba sistem daha iyi olacak mı? Lumia telefonların geleceği ne olacak diye. İşte sizler için çevirip derlediğim bu yazı tüm kafanızdaki soru işaretlerini giderecek düzeyde.

Microsoft Lumia ismi tarihe karışıyor!

DSC01212-970-80

Birkaç hafta önce, sosyal medyada bir yazı dolaşıyordu ve bu yazı çok  ses getirecek düzeydeydi. Yazıda şunlar yazıyordu; Microsoft elindeki tüm Lumia cihazları bitiriyor ve şirket Aralık ayından itibaren tüm Lumia satışına son verecek diye. Elbette ki bu haber birçoklarımız için sürpriz olmamıştır bile, Lumia hayranı olsak da olmasak da telefonların pazarda nasıl düşük market oranına sahip olduğunu biliyoruz. İşte aslında yaşanan tüm şey bu, Microsoft Lumia kısmını sona erdiriyor yani ileride lumia isminde cihaz üretilmeyecek.

Microsoft tarafından tanıtılan en son telefon Lumia 650 idi. Microsoft bu telefonun satışa çıkarılmasından sonra hiçbir yeni telefonun piyasaya sürülmeyeceğini belirtmişti. Buradaki durum şuydu iki tane amiral gemisi ve orta seviyeli bir telefon ile piyasaya girmekti. Tabi ki burası buz dağının görünen yüzüydü, görünmeyen yüzünde ise Microsoft’un, Lumia ile ilgili sayfayı kapatmasıydı. Peki şimdi ne olacak? Elimdeki Lumia telefonlarının geleceği ne olacak? Aslında bu konuda endişelenmenize gerek yok, desteklenen telefonlara 2-3 yıl daha güncelleme ve destek verileceğini Microsoft doğrulamıştı.

Microsoft şirket & iş telefonları çıkartmaya hazırlanıyor!

hp-elite-x3-turkiye-de-satisa-cikiyor

Bu söylentileri çok duyduk ve daha öncelerden de belirtilmişti artık şu bir gerçek Microsoft hedef kitlesini farklı bir kısma doğru kaydırdı. Çünkü “Lumia” artık bitti ve bu bitişi Lumia 650’in piyasaya sürülmesinden itibaren gerçekleştiğini rakamlar bize söylüyor. Şimdi Microsoft farklı bir sayfa ile, farklı telefonlarla piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Hepimizin duyduğu Surface Pro,Surface Book yani “Surface Phone “ ile dönüş yapacaklar. Şurayı bir kez daha altını çizmekte fayda var; Lumia kısmını bitirmek tüm Windows 10 mobile bitirmek anlamına gelmez ve bu iki ayrımı iyi yapmak lazım.

Lumia bir telefon donanımıdır; Windows 10 mobile ise bir  yazılımdır. Microsoft, Lumia sayfasını Windows 10 mobile etki etmeyecek şekilde kapatıyor. En azından telefon piyasasındaki % 3 den daha az pay edinen bir sayfayı bir daha açmamak üzere kapatıyor. Fakat Windows 10 mobile bir yere gitmiyor ve Microsoft’un önemli planının bir parçası ve bu planda “tek platform” özelliği sonuna kadar devam edecek.

Microsoft, Windows Phone tüketici hedeflerini değiştiriyor yani telefondaki Windowsların tüketicilere hitap etmediğinin farkında. Bu doğrultuda yeni sayfada iş,şirket kısmı yer alacak. En son tanıtılan HP Elite X3 telefonu da bu sayfanın ilk başlığı niteliğinde. Ve yeni gelecek olan “Surface Telefonlar” ise bu yeni sayfanın parlayan telefonları niteliğinde olacaklar. Çünkü Windows 10 mobile Microsoft’un en büyük kozu; geliştirilmeye devam edilecek ve diğer telefon üreticileri de Windows 10 mobile kısmına desteklerini sürdürecekler. Tekrardan belirtmek istiyorum ki Windows 10 mobile devam ediyor fakat Lumia aşkımız burada sona eriyor.

Bundan sonra nasıl bir yol izlenecek?

lumia-980x490

Peki daha yeni Lumia 950/950xl telefonları aldım destek olmayacak mı? Elbetteki telefonların desteği devam edecek. Microsoft, Windows 10 mobile sistemini inşa ediyor ve özellikle amiral gemilerinin desteğini 2-3 yıl daha devam ettirmeyi planlıyor. Fakat şurası bir gerçek artık Microsoft, mağazalarında yeni Lumia telefonları sergilemeyecek. Kullandığınız telefonlar bazı yıllara kadar destek alacak fakat ondan sonra desteği kalmayacak fakat bu durum bildiğiniz üzere her platformda yaşanan sorunlardan biri ve yani genel bir durumdur.

Bu tür haberlere karşı elbette öfkeli hissedebilirsiniz bu gerçekten normal bir durumdur fakat bu tamamen kötü bir haber değildir. Sevdiğiniz Windows 10 mobile platformu bir yere gitmiyor ve sadece Microsoft kendi Lumia ismini bitiriyor, piyasada ses getiremeyen ve çok ön yargısı olan bir adı yani “Lumia” adını sona erdiriyor.Lumia ismi başarısızlığa uğradı, ve Microsoft “Surface telefonlar” ile geleceğe odaklandı. Yani yeni temiz bir sayfa açıyor. Uzun vaade de daha başarılı olabileceği bir sayfa.

Surface Telefonlar

php6yirl8

Microsoft elindeki Lumia stoklarını satarak Lumia sayfasını kapatıyor. Peki yeni gelecek olan “Surface Telefonları” beklemeli miyim? Gerçekten beklediğimize değer telefonlar mıdır? Sorularına şöyle açıklama getirmek gerekirse; Surface tabletler bir çok kez en iyi tablet seçilmiş ve en büyük rakipleri Apple ve Samsung’u geride bırakmışlardı.Bu telefonlarda çok “üst düzey” ve “elit” telefonlar olacak.Gerek donanımsal ve gerekse yazılımsal olarak her türden ihtiyacı karşılayabilecek düzeydeler ve Lumia 950/950 XL gibi ucuz görünümlü telefonlar olmayacaklar. Aslında size şu açılardan bu telefonları beklemenizi öneriyoruz:

 • Surface tabletler elit bir görünüme sahiptir. Telefonlarda muhteşem görünüm ve donanıma sahip olarak gelecek.
 • Artık şurası bir açık; Microsoft “Lumia” defterini kapatıyor. Bir tane Lumia telefonu almak kötü olur anlamına gelmiyor sadece ileride Lumia adı ile telefon çıkmayacak
 • Redstone 2 güncellemesi özellikle telefon kısmına büyük yenilikler getirecek ve bu yeniliklerin Surface telefonlarda olacağını duymak sürpriz olmayacak. Windows ink ve aktif kalem desteği özellikleri tanıtılabilir
 • Surface telefonlar Microsoft’un yeni kozu olacak. Her türlü büyük desteği alacağınızdan şüpheniz olmasın.
 • Çok büyük donanımsal özellikler. Lumia telefonlarınızın düşük donanımları olduğunu düşünüyorsanız bu telefonları beklemenizi öneririz. Microsoft bu sefer farklı bir isimle işi çok sıkı tutacak ve donanımsal açıdan en güçlüsü yapacak.

Aslında elinizde olan Lumia 950 ile de devam edebilirsiniz çünkü elinizdeki telefonlara bir şey olmayacağını sadece ileride “Lumia” adında telefonlar çıkmayacağını sizlere belirtmiştik.

Bilmeniz gerekenler / Yanlış olan bilgiler

windows-10

Son olarak platformu kötüleyerek internette para kazanan kişilerin,sayfaların olduğunu biliyoruz. Elbette internet ortamında yalan yanlış bilgiler olduğunu da bilerek sizlere bilmeniz gerekenleri ve nelerin yanlış olduğunu belirtmek istiyorum.

Bilmeniz gerekenler:

 • Microsoft Lumia sayfasını kapatıyor. Yani ileride Lumia adında bir telefon üretilmeyecek. Elinizde bulunan Lumia 950/950 XL gibi telefonlara destek devam edecektir
 • Windows 10 mobile sistemi Microsoft’un hala en büyük kozu ve platform sona ermeyecek
 • Microsoft yeni telefonların üretilmesi için “WhartonBrooks ” firması ile partnerlik anlaşması yaptı. WhartonBrooks firması, Windows 10 mobile hayranları tarafından kurulan güçlü bir şirket
 • Redstone 2 güncellemesi tamamen telefonlara odaklı olacak. Birçok büyük yeniliklerin ilerleyen zamanlarda duyurulacağı biliniyor
 • Surface telefonların ana odağı iş & şirketlere yönelik olacak fakat normal kullanıcılarda faydalanabilir
 • Yeni sayfada öncelik şirket & iş kısmına olacak ve tabi ki normal kullanıcılarda göz ardı edilmeyecek
 • Mağaza daha da gelişecek. Microsoft ile uygulama geliştiricileri arasında büyük pazarlıklar dönüyor.Windows 10 mobile sisteminde ileriye dönük çok daha kaliteli uygulamalar yer alacak
 • Microsoft artık pazarda söz sahibi olamayan, yanlış hareketlerle ön yargılara neden olan “Lumia” adı yerine yeni sayfa açarak yer almak istiyor

Yanlış olan bilgiler:

 • Microsoft battı, telefon pazarından çekiliyor. Microsoft dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. Belki maddi anlamda zarara uğrasa da batacak düzeye gelmez
 • Microsoft Windows 10 mobile ile ilgilenmeyi durdurdu. Telefonları önemsemiyor. Microsoft tek platform düşüncesini dahada ileriye taşımayı hedefliyor. Windows 10 mobile bunun bir parçası ve her daim desteklemeye devam edecek
 • Yeni Surface telefonlardan sonra elimizdeki amiral gemiler çöp oldu. Lumia 950/950 XL gibi telefonlar desteklenmeye devam edilecek. En son yenilikleri alacaklar.

 

Popüler Aramalar :

lumia telefonlarda son durum,microdoft telefon kapandı mı,surface phone haber

Mobilveri.net
4.546 okunma
40 yorum
05 Ekim 2016
Haberdar olun
Yazar
Celal bayar üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı mezunu.Üst düzey İngilizce ve orta düzey İspanyolcaya sahip.Microsoft ve Lumia hayranı biri.
Yorumlar

Yorum bırakın

40 Yorum "Lumia sayfası kapandı, Surface sayfası açılıyor!"

Konu Aboneliği
avatar
750

Sıralayın:   yeniye | eskiye | en iyi
Fahir
Ziyaretçi
Fahir
2 ay 5 gün önce

Microsofttan nefret ediyorum nedeni nokiayı rezil etmesi ve satın alıp yok etmesi

Burhan
Ziyaretçi
Burhan
3 ay 15 saat önce

WP’ye laf eden arkadaşlar madem sevmiyorsunuz windowsphonehaber sayfasında ne işiniz var?
Gidin android iphone sayfalarına bakın. Burada yazdığınız saçma yorumlarla bizi Windows’tan vazgeçireceğinizi mi sanıyorsunuz?

mag
Ziyaretçi
mag
3 ay 1 gün önce

Bundan onceki 2 yorumumda duygusal davrandim. Simdi cuvaldiz zamani;
Firma ilk 920-820-620-520 serilerini cikardigindaki reklam atagini bir daha hic yapmadi. Hep bizim onu kesfetmemizi bekledi. Zaten son x50’li serileri kullananlar x20’lilerden platformu begenenler.
Ben bir kurumda calisiyorum.kurum mudurlere verdigi BlackBerryi 2013de galaxyS3mini ile degistirdi. Sonra 2015de binlerce orta kademe calisana samsungA7 verdi. Ve buyilda S3leri A72016 ile değiştirdi. Nerden baksaniz 5000telefon eder.
Is telefonu cikaracak microsoft nerdeydi. Bir kac yerden mail attim ama dönen dahi olmadi.

A7de Arrow Launcher kullaniyorum. Cok guzel calisiyor. Buradaki uygulamalari windowsphone’dan daha kullanici dostu.

Bu bir yaristi ve maalesef kayb

mag
Ziyaretçi
mag
3 ay 1 gün önce

(Kaldigim yerden devam)
-ya L950 ve band2yi alip bir 5yil daha windowsphone kullanacagim. Gelismeleri izleyerek.
-ya iphone teslim olacagim. Saat telefon kombiniyle. Bu ileride tableti de getirir.
-ya gicik oldugum, kufurler ettigim androide sony uzerinden giris yapacagim. Yine saat kombinli. Bu kez arayuzu “Microsoft Arrow ” kullanarak gizli sevgimi devam ettirecegim.

goya
Ziyaretçi
goya
3 ay 7 gün önce

Evet bu malumun ilanı olmuş. Çünkü güncelleme adına lumiaları çöpe hazır hale getirdiler. Surfaceler harika olabilir. Tabii alacak enayi bulabilirlerse. Microsoft piyasaya yeni girmiş acemi gibi. Önce tüketicine saygın olacak. Samsung ta microsoft yolunda. Apple garantisinin dolmasına 19 gun kalan arızalı telefonu alıyor yenisini veriyor. Samsung servise giden her arızaya bir kılıf bulup iade ediyor. Apple hak ediyor.

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan
3 ay 7 gün önce

Çalışmayan mağazaları var telefonun adı değişse ne olur

bülent
Ziyaretçi
bülent
3 ay 9 gün önce

öncelikle benim asha 501 im vardı sonra lumia 630 daha sonra lumia 640 xl şu anki telefonum da bu 1.5 yıldır da bunu kullanıyorum windows 10 mobile işletim sistemi düşe kalka bu durumlara geldi geç te olsa çok beğeniyorum seviyorum da stabil çalışması hızı benim için mükemmel başkasını bilemem bende bu cihazla devam edip surface cihazlara geçmek istiyorum ne zaman gelir onuda bilmiyorum ama microsofta güveniyorum çok çok iyi bir tercih olacağına inanıyorum umarım en kısa zamanda gelir çünkü ıos yada android kullanmak istemiyorum 🙂

ilker
Ziyaretçi
ilker
3 ay 10 gün önce

Önce eski partilere win10 desteği yok dedi kullanıcılarının yarısını kaybetti şimdi de 2bin üzerine sattıgı telefonlar için aynısını yapıyorlar. Bundan sonra surfaec i microsoft kendi elemanlarına bedava verir anca.

Dere boyu
Ziyaretçi
Dere boyu
3 ay 11 gün önce
Herkese benden tavsiye. Bir işletim sistemini beğenebilirsin, fani da olabilirsin ama körü körüne iş yapmayın. Surface phone çıkınca ben seviyorum diye lap diye binlerce lira bayılmanın alemi yok. Platform sensiz de gelişebilir. Bırakın gelişsin kendini göstersin, o arada eski lumianı mi kullanırsın, idare edecek bi android telefon mu alırsın orası senin bileceğin iş. Sur face phone ların piyasayı kasıp kavuracağını düşünsek bile sen bi iphone 6 al, o telefonu 2 yıl kullan sıkıl hah işte o kavurma işi de o zamana anca olur. Bahsettiğimiz şirketler Apple, Google ve Microsoft. Onlar telefonu tuttursa da tutturmasa da bişey olmaz. Olan senin Parana… Devamını Oku »
memet
Ziyaretçi
memet
3 ay 11 gün önce

Nokia’nın ve symbian’ın ne suçu vardı?

sbugra
Ziyaretçi
sbugra
3 ay 11 gün önce

Microsoft kendine has kurumsal uygulamaları diğer platformlarda sunmuşken ve bu uygulamalar Windows Phone’dakinden daha stabil çalışıyorken. Geçmiş 3 yıl boyunca Windows Phone’u kullanmış(Lumia 925-830) ve hep eziyet çekmişken. Yıllar geçmesine rağmen hala daha mağaza işe yaramazken. Bundan sonra çıkaracağı pahalı Surface Phone’lara neden para yatırayım ki? Alırım iPhone keyfime bakarım. Yetti artık, ekranda “yükleniyor…” yazısı görmekten bıktım.

hakan
Ziyaretçi
hakan
3 ay 11 gün önce

Windows insanı hasta eder ya

alpay
Ziyaretçi
alpay
3 ay 11 gün önce

şimdi gelelim gerçeklere… bir seriyi piyasan çekerken önce daha iyisini çıkartırsın sonra eskisini çekersin ticari hamle bu şekilde gerektirir senin surface dediğin olay ortada yokken elindekini tek kozu silmesi ile hayli şüphe uyandırıcı… ama bir taraftanda w10 pc ve tablet tarafında tutmuş bir olay w10 bitmesi söz konusu olmadığı içinde ne yapmaya çalıştıkları muamma bari çekil üçüncü parti firmaları yığ bu tarafa onlar üretsin ne diye Nokia markasını batırırsınki…

Üye
3 ay 11 gün önce

arkadaşlar ben inanmıyorum bu yalanlara mağaza halen çöp ordan burdan port olan uygulamaları kullanıyoruz ve sözler tutulmuyor sevilmeyen android bile bence yersiz eleştirilere maruz kalıyor kasma filan hikaye en basiti yerli venus alın o bile 950 xl dan daha kalitelidir emin ol 😀 wp pişmanlıkdır kamu spotu

son925
Ziyaretçi
son925
3 ay 11 gün önce

Söz konusu microsoftsa eğer, heran güncelleme desteği kesilebilir. Hala microsoftun reklamını yapıp, millete microsoft kazığı yedirmeye çalışmayın. İnsanların hakkı ve vebali altında bırakmayın kendinizi. 36 ay güncelleme desteği dediler, tüm telefonlara 2 tane dandik güncelleme verip hepsini çöpe attırdılar millete. Bu kadar dandik bir firmadan bahsediyoruz !!!

simge
Ziyaretçi
simge
3 ay 11 gün önce

Yok 2-3 sene guncelleme sozu veriyormus. Microsoft’un verdigi soze guvenilir mi? Lumialari elden cikartabildigi an herkesin elindeki su guzelim Lumialar copluge donusmeyecektr ne olacak? Cok severek 640 kullaniyorum. Ha tabiki surekli win10 yuzunden hatalari oldu ama format su bu halledebildim. Ama Microsoft’a olan guvenim yerle bir kisa bir sure icinde degistirmeli telefonu. Yoksa elimde telefon degil copluk tasiycam adeta!

mahoni
Ziyaretçi
mahoni
3 ay 12 gün önce

Wp den daha iyi bir sistem yok ama iş dünyası falan diyerek telefonları pahalı sürerlerse piyasaya ve orta sınıfa hitap etmezlerse kusura bakmasınlar.Kullandığım 830 son wp olur.Androide gıcığım elma pahalı o halde birazda blacberry veya Ubuntu macerası yaşamaya ne dersin diye sorarım kendime ;).

hakan
Ziyaretçi
hakan
3 ay 11 gün önce

Biz androıd de ıos ta mevcut olan çoktandır kullandıkları özellikleri bize yenilik diye yutturmaya çalışan tek şirket Microsoft.. Ne stabilite var ne düzgün çalışan uygulaması ne de şarj yetiyor her ay güncelleme de surum numarasını değiştirip destek veriyoruz diyorlar ve hala bu sistemden beklentisi gelişmesini bekleyen varsa inanıyorsanız bekleyin ölene kadar.

Üye
3 ay 11 gün önce

DAHA iyi bir sistem yokmu :d olum sen nerde yaşıyorsun afrikada filan mı yada hindistanda wp ölü bir işletim sistemi hala yok dior

Serkan kuru
Ziyaretçi
Serkan kuru
3 ay 12 gün önce

Kamera merceğinin etrafını saran dairesel Flash koy bide abi (dslr için ring flash deniyor ). Yap reklamını portre çekimlerde göz bebeğinin içinde oluşan dairesel harika görüntü vs . Vs bi çok çekimde faydası olacak bi olay. Meuzi pro 6 ile beni duyupta bu dairesel flashi akıl etti ama kameranın etrafına koymayı akıl edemedi. Yap tasarımı malzemeyi kaliteli yap güzellik saçsın telefon önce . Ama Google pixel serisi gibi hiç bi şeye benzemesin diye iğrenç bi tasarım çıkarma ortaya . Bide laf dinle micro. İnsanlar ı umutlandırıp satma. Hayran kitlesi kaybettin. Tekrar kazanmak için . Kalite. Sadakat. Güven. Yenileşme

Serkan kuru
Ziyaretçi
Serkan kuru
3 ay 12 gün önce
Tasarımını da adam gibi yap telefonun önüne hayvan gibi Microsoft yazısını koyma bi kere . Sana tuş saçmalığınada son ver !!! senin Windows logon yokmu abi kullan sana onu ana ekran tuşuna olarak 4 tanede farklı renk koy o pencere tuşun üzerine bildirim ledi olsun. Kamera da en önemli şey Dek-lan-şör ! Koy abi bunu . Ivıra zıvıra reklam yapmayıda unutma . Deklanşör ile selfie çekmenin kolaylığı vurgusunu yap. Sonra kamera odaklı telefonunun kenar tuşları olarak deklanşöre ek olarak, estantene , diyafram , iso ,zoom vs. Ayarlar yapabileceğimiz teker tuşlar dan koy . Marshall London telefon markasıyla o kadar senelerce… Devamını Oku »
Üye
3 ay 12 gün önce

İyiki 3 yıllık lumia 820 mi satmışım. Yoluma Iphone 5s ile devam ediyorum lumia yı satmamdaki sebep önce win 10 için yükseltme sözü verip sonradan caydıkları için sattım. Şu an ıphone 5s aldım sahibinden tek kelimeyle akıyor maşallah 3-4 yıl da bunu kullanırım.

İsimsiz
Ziyaretçi
İsimsiz
3 ay 10 gün önce

Bende 820 kullanıyorum redstone yapısını root tool programıyla kurabiliyordun

Serkan kuru
Ziyaretçi
Serkan kuru
3 ay 12 gün önce
Çinlilerden gibi yazılım manyağı olacaksın önce. Sonra anlaşma yaptığım firmalara bi dönüpte bakacaksın örnek alacaksın. Xiaomi Miui yazılımının bir çok marka ve modelde kullanılması için seçenek sunuyor. Romlar geliştiriyor. Sende madem Windows 10 mobile geliştirmek istiyorsun ve Xiaomi Mi 4 ile güzel bi adımda attın, şuan için korkak şirketlere yalvaracağına yazılımı adam gibi geliştir yazılımının reklamını yap diğer android telefonlarada rom geliştir bu sayede geniş bi kitleye ulaşmaya çalışıyor. Sosyal medyayı kullanarak halkın tepkisini ölç. Tamam hazırmısın ! Çıkar abi Surfaceyi şimdi ama öyle dımdızlak değil bi kere sen napıcan ? Canonla anlaşma yapmadım mı sen karşılıklı patent anlaşması .… Devamını Oku »
l625
Ziyaretçi
l625
3 ay 12 gün önce

Ms lumia desteği verecez felan filan demesine asla güvenilmez. Kararsız bir firma . Pat diye desteği kestik bile diyebilir lumialar için. Fazla güvenmeyin.

Üye
3 ay 12 gün önce

Cortanayı türkçe göremeyeceğiz ki olsa bile anlaşılan surface ile gelir. Tabletleri gelmedi ben telefonlarının da geleceğine pek inanmıyorum. Neyse her maceranın bir sonu vardır. Buraya kadar anlaşılan. Zaten telefonumu windows mobile olduğu için değil. NOKIA olduğu için almıştım. Evet kalite bakımından hata yapmadım. Çokta mutluyum. Ayrıca elit kısım için üretecekler anlaşılan fakat şunu bilmiyorlar. Sistem geliştiricileri bile iphone kullanıyor. Bunu saklamayan tek Dona SARKAR oldu. Kendi uygulamalarını bile diğer platformlarda daha verimli. Öncelikle iyi bir sistem geliştirmek istiyorlar ise ios ve androide uygulama geliştirmeyi bırakıp öyle devam etsinler. Zor lumia ile de aynı söylentiler çıktı bakın hüsran. Aynısı olmaz umarım.

Can Kılıç
Ziyaretçi
Can Kılıç
3 ay 12 gün önce

Surface telefonları gerçekten merak ediyorum ve Microsoft’un gerçekten iyi bir iş çıkaracağına inanıyorum. Ancak çok üst düzey modeller olacağı söyleniyor her yerde, bu demek oluyor ki orta düzey (yani 640XL, 830, 650 gibi) cihazlara yer vermeyecek mi? Eğer sadece üst düzey telefonlar, fiyatı yüksek telefonlar üreteceklerse maalesef birçok kişi artık telefonunda Windows’a elveda edecek ya da farklı üreticilere bakacak ancak ülkemizde Lumia dışında Windows telefon görmek ne kadar olanaklı bilemiyorum. Bu konuda Xiaomi Mi4’de olduğu gibi Android’lere Windows ROM kurulması ve Windows 10 Mobile üretecek firmaların çoğalması gerekiyor. Bunun hazırlıklarının başladığı herkes görebilir. Microsoft çalışıyor, ve bir şeyler başaracağına inanıyorum.

eralp
Ziyaretçi
eralp
3 ay 12 gün önce

Sadece pahalı olduğu için Iphone alan bir insan topluluğu var.

L640XL
Ziyaretçi
L640XL
3 ay 12 gün önce

Arkadaşım bahsettiğin telefonla wp karıştırma. Wp’nun içi bomboş farkında ol bence.

Üye
3 ay 12 gün önce

İphonenda donanımı bomboş. İphone 7 bile benim lumia 1520 yanından geçmez. Kusura bakma doğruya doğru. İphone 6 da olan özelliklerini bile çıkartmışlar. Yenilik olarak kulaklık jakı yok ve şarj ile aynı yerden giriş oluyor. Ayrıca ekstra donanım var ve satın almanız gerek. Fiyatına orta düzey bir android gelir. 😉 . İphoenu kötülemiyorum fakat koca bir gerçek var. Modern sömürgecilik. Gerçekten bakın. Lumia 1520 eğer bozulmaz ise 5 yıl kullanırım.

L640XL
Ziyaretçi
L640XL
3 ay 11 gün önce
İstediğin kadar burda yırtın. Bilmediğin sistemin içi boş diye de laf etme 1 gb ram ile uçuyor zaten. eğer donanım dan kastın elindeki bir cihaz gibi mağazası bomboş bir cihaz ise sende kalsın dostum boşuna çeneni yorma elma 4′ katlar 5’e böler saat, tablet, mac ve telefonu senkronize kullan da 🙂 ne demek istediğimi anla. Sistemden bahsediyoruz ayrıca :). 15202nin yanından geçemezmiş orayı geç dostum dörde katlar beşe böler 🙂 çeneni yorma. hatta bilmem neresine bile kor yani:). 640’ı iş telefonu olarak verdiler çalıştığım alanın programları bile yok alo demek mail almak için kullanıyorum bide bu siteyi keşfettim bakıyorum. Ama… Devamını Oku »
caner
Ziyaretçi
caner
3 ay 11 gün önce

Halâ Lumia diyebiliyor musun? 3 yıl kullandım. Haram olsun verdiğim para. Mağaza çöp.

Üye
3 ay 11 gün önce

Kişisel bir şey bence. Çünkü ben iş hayatındayım şu an. Skype kurumsal. One note, yani offices uygulamaları tam istediğim gibi. Gerçekten işe yarıyor. Performansı iyi lumia 1520 bunun için tasarlanmış. Kamera yazılımı da iyi olmaya başladı. Olsun deneyim kazandık. Birde microsoft hep uçurumun kenarından dönmeyi sever. Bunu metro arayüzünde gördük. Bakın melez bir başlar var windows 10 da. Tabi yeniden vazgeçmedi tablet modundan o şekilde kullanabiliyorsunuz. Bir şeyler olur yine 😉

Bugra
Ziyaretçi
Bugra
3 ay 12 gün önce
O kadar çok çabaladım ki 2 buçuk senedir kullandığım 1320 mi kullanmaya devam etmeye ama artık çileden çıkardı ve p9 lite aldım. Şimdi de diyorum ki resmen 2 buçuk sene acı çekmişim. Ses çıkış kalitesinin kötülüğü, işletim sisteminin bir türlü gelişemeyişi, sürekli bir uygulama, bildirim vs sorunu… Ki sosyal medyayla, cep telefonu oyunlarıyla çokta alakası olmayan biriyimdir ve yinede bezdirdi. Androidi övmüyorum, hatta beğenmiyorum, derdim sadece sorunsuzluk ve kalite. Bunları bile bile almıştım tabi lumia yı ama kötü bir kararmış bunu bu yazıdan sonra iyice anladım. Microsoft ta kötü bir karar verdiğinin farkına varıp zararın neresinden dönsem kardır moduna geçmiş.… Devamını Oku »
Üye
3 ay 11 gün önce

buğra kardeşim aynı fikirdeyim emin ol lumia alanlar çok geride kalmış kalmışız yaaa yazık giden senelere yalan yalan yalan

aslan
Ziyaretçi
aslan
3 ay 12 gün önce

güzel bi sunum olmuş tşk

fsh77
Ziyaretçi
fsh77
3 ay 12 gün önce

Yapılmamış bir yenilik getirmedikçe bu denilenlerde ,tutmaz işi olan insan aldı diyelim mağazada gerekli yazılım yoksa ne yapsın hadi var işten çıkınca evinde farklı telmi kullanıcak ?! akla yakın tek çözüm güçlü donanım koyup sanallaştırma ile win32 programlarını da çalıştırabilmesi bu belki bir cazibe noktası yaratır…

Anonim
Ziyaretçi
Anonim
3 ay 12 gün önce

Lumia 950 almayı düşünüyordum tam

Üye
3 ay 9 gün önce

Zaten bundan sonra lumia serisini bitirecekler diye gidip son amiral telefonu yani 950 xl i aldim. Iyiki almisim. Bikac sene doyasiya kullanirim insallah.

Yavuz
Ziyaretçi
Yavuz
3 ay 12 gün önce

Peki bu surface phoneler lumialar gibi en azindan internetten son kullaniciya satilacak mi? Cunku surface bilgisayarlar turkiyeye gelmedi telefonlarinda gelmeme olasiligi var mi

wpDiscuz