Karşınızda Project NEON, Windows 10’in güncellenecek olan arayüzü

05 Ocak 2017,Windows 10
, 10 yorum, 2.458 okunma
neon

Geçtiğimiz yılın sonlarında Windows 10 için yeni kullanıcı arayüzü güncellemesi olan Project Neon’un ilk ayak sesleri duyulmaya başlamıştı. Project NEON ile Windows 10 ve Windows 10 Mobile’ın tasarım dilinde önemli yenilikler bekleniyordu. Fakat görüldüğü üzere aslında Project NEON, Windows 10’in UI’ının (kod adıyla MDL2) makyajlanmış hali. Muhtemelen bu henüz Project NEON’un ilk evreleri ve üzerine oldukça fazla ekleme yapılacaktır. Fakat yine de biz yeni tasarım diline erkenden göz atalım.

Project NEON; animasyonlara, basitliğe ve uyuma odaklanacak. Temel olarak baktığımızda ise Windows 7’nin Aero Glass’ını Windows Phone 7/8 arayüzüyle ve animasyonlarıyla harmanlayacak.

Microsoft aslında arkaplana, kaydırma çubuğuna ve uygulama gezintilerine bulanıklık efekti getiriyor. Bunu da “Acrylic” olarak adlandırıyor. Aşağıdaki görselde uygulama arayüzde bulunan yan menü akriliğinin örneğini görüyoruz.

 neon-1

Bu akrilikler, Microsoft’un Conscious UI (Bilinçli Kullanıcı Arayüzü) ve Connected Animations (Bağlantılı Animasyonlar) olarak adlandırdığı tasarım diliyle oldukça iyi uyuşuyor. Yayınlanan bir konsept videosunda Groove Müzik uygulamasının bir örneğini gösterdi. Sayfada kaydırma yaptığınızda sanatçı resmi artık sayfayı takip ediyor.

İlginç olan ise en Insider yapılarından birini kullanıyorsanız Groove Müzik uygulamasında bunun canlı örneğini görebilirsiniz. Yani bu özellikler Project NEON’dan önce düşünülmüş fakat daha sonra Project NEON’a entegre edilmiş.  Connected Animations’ın canlı örneğini aşağıdaki GIF’te görebilirsiniz.

groove-sample

Burada ise bir başka konsept olan Outlook Posta ve Takvim uygulamasına ait görselleri görüyoruz. Ekran görüntüsünü incelediğimizde aslında şema olarak uygulamanın düzeninde herhangi bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Fakat şeffaf ve blurlu arayüz uygulamayı görsel açıdan çok daha cazip kılıyor.

 neon-2

 

Project NEON aslında HoloLens ve 3D etkileşimlerine de odaklanmaktadır. Yukarıdaki konsepte görüldüğü gibi bir yüzey üzerindeki deneyimi daha gerçekçi kılmak için arayüzde şeffaf öğeler arttırılmış. Bu da nesnenin (uygulamanın) gerçekten bir yüzey üzerinde durduğu hissini yaratmakta. Ayrıca imlecin geldiği noktaya baktığımızda ise etkileşime geçilen butonun çok daha belirgin olduğunu görüyoruz, bu sadece masaüstünde farkındalığı arttırmayacak, aynı zamanda HoloLens kullanırken nereye baktığınızı ve hangi buton ya da nesneyle etkileşime geçtiğinizi anlamanızı daha da kolaylaştıracak.

Eğer fotoğraflara biraz daha dikkatli bakarsanız Microsoft’un başlat çubuğunu da değiştirdiğini görebilirsiniz. Fakat Microsoft, yeniden tasarlanmış olan başlat çubuğunu Project NEON ile birlikte kullanıma sunar mı bundan emin değiliz.

Şu anda Project NEON için henüz her şeyin çok başında olduğumuzu tekrar hatırlatmak isterim. Microsoft, Redstone 3 yapıları ile birlikte Project NEON’u Windows 10’e dahil etmek istiyor. Bu da Redstone 3 yapısı resmi olarak yayınlandığında Microsoft’un yerleşik uygulamalarında yeni arayüzü görebileceğimiz anlamına geliyor.

Popüler Aramalar :

project neon lumia

Kaynak:MSPU
Mobilveri.net
Yazar
2.458 okunma
10 yorum
05 Ocak 2017
Haberdar olun
Yazar
2007'den itibaren DataLife Engine ile uğraşıyor. Aynı zamanda arayüz geliştiriyor. Geçmişte Lumia 920 ve 925 kullanıcısı, günümüzde 830 kullanıcısı. Windows platformu için yayınlanan tüm haberleri çevirmeye gönüllü yeni yazar.
Yorumlar

Yorum bırakın

10 Yorum "Karşınızda Project NEON, Windows 10’in güncellenecek olan arayüzü"

Konu Aboneliği
avatar
750

Sıralayın:   yeniye | eskiye | en iyi
Üye
14 gün 5 saat önce

Sonunda.

https://www.youtube.com/watch?v=9Sq5ZjZ-kFQ

Windows mobile çok seviyorum Nokia taşıdığı için. Galiba az kaldı. Her zaman vedalar vardır. Ki Microsoft bunu kullanıcılarına çok iyi kazandırdı. Görüşmek üzere… Yorum yayımlanmasa da sorun değil. Özellikle Özkan Bey görse de yeterli… En çokta yapılan gerçekçi yorumların yayınlanmaması etik değildi. Her ne ise.

mert
Ziyaretçi
mert
14 gün 15 saat önce

Lumia 1320 nin son preview sürümü hangisi?

Furkan
Ziyaretçi
Furkan
17 gün 10 saat önce

Bu resimdekiler gerçek mi konsept mi tam anlamadım

Üye
17 gün 22 saat önce

Aşırı sadecelşmiş. Bu ne ya! Ben daha fazla kişiselleştirme, ayar, özellik istiyorum. Sadeceliği ne yapayım

Üye
17 gün 2 saat önce

Sade olmayınca animasyonları oynatacağim diye kasmaktan başka işe yaramıyor

Üye
17 gün 22 saat önce

*sadeleştirilmiş olacaktı, yanlış yazmışım.

alpay
Ziyaretçi
alpay
18 gün 3 saat önce

Windows 10’un Yeni Yapısı 10.0.14393.594 Release Preview Ring İçin Yayınlandı

Üye
18 gün 5 saat önce

Ozur dilerim konu disi , 640xl kullaniyorum ne googleye ,ne youtubeye erisemiyorum her kesdemi boyle yazicilarin bu hakda bir fikirleri varmi ?

alpay
Ziyaretçi
alpay
18 gün 6 saat önce

haberde geçen metin dikkatimi çekti “yolun daha başında… ” yahu hep başında nedense bir türlü yenilikçi rakiplerin önünde giden bir şey yok bununda tek bir nedeni var büyük bir geliştirici ekip ayrılması lazım bu işleri azıcık ekiple bu işleri yaptığı için önümüzdeki yıllardan bahsediyoruz hep

wpDiscuz