Desteklenmeyen telefonlar Windows 10 mobile güncellemesi alsaydı ne olurdu ?

23 Mart 2016,Editörden Windows 10
, 0 yorum, 4.071 okunma
win10_xbox_devices_web

Arkadaşlar bugün sizlerle Desteklenmeyen telefonlar Windows 10 mobile güncellemesi alsaydı ne olurdu ? adlı yazımı paylaşacağım.

Sizlerle paylaşacağım yazım tamamen Windows Central,Windows Users,WPDang ve Neowin gibi ünlü sitelerde yer alan makalelere ve bir çok Windows kullanıcısına dayanmaktadır.Bunun için okumuş olduğunuz yazı hem kişisel hemde bu sitelere ve kullanıcı görüşlerine dayalıdır.Peki yazımıza başlamadan önce çok basit bir soru ile başlayalım eğer Windows 10 güncellemesi gelmeyen cihazlara bu güncelleme gelse ne olurdu ? Eğer gelseydi bu kadar kullanıcı Microsoft’u eleştirir miydi ? Windows 10 gerçekten sistemin devamlılığı için bu kadar önemli mi ? gibi sorulara cevap verecektir.

İlk öncelikle yabancı kaynaklardaki haberlere ve forumlarda çok takılırım tabi ki Microsoft ve Windows 10 ile alakalı olanlar ve diğer teknoloji sitelerine.Bu yazımı yazmadan önce yabancı kaynaklarda yer alan bir çok Lumia kullanıcısının görüşlerini öğrendim ve bunu bizim Türkiye’deki kullanıcıların görüşleri ile kıyasladım.Elbette ki çıkan sonuçlarda onların “bakış açısı” ile bizim bakış açımızın farklı olduğunun farkına vardım.Bu çıkan bakış açısının farklılığını ileride ki yazılarımda belirteceğim.

Microsoft eğer Windows 10 mobile güncellemesini desteklenmeyen cihazlara verseydi ne olurdu ?

Hem bizim kullanıcılarımızın hemde yabancı Windows tabanlı sitelerdeki kullanıcıların sordukları ve hakkında bir çok düşünce yazılan soruyu sorarak başlamak istiyorum.Soru aslında çok basit fakat cevabı çok kafa karıştırıcıdır.Diyelim ki Lumia 520 ya da Lumia 620 telefonu Windows 10 mobile güncellemesinin en son sürümünü aldı.Bu kullanıcılarımız telefonlarına bir şekilde resmi güncellemeyi yükledi ve telefonlarını kullandıkları onuncu dakikada “telefonum çok ısınıyor”,“Microsoft yaptığı işi yüzüne bulaştırıyor”,”Windows phone 8.1’e geri nasıl dönebilirim” ve olmazsa olmaz “Windows Phone pişmanlıktır” gibi sözleri duyacağız ve hala da “duyuyoruz”..Peki bu durumda kim kazanan olacak ? Satıcılar mı ? Kullanıcılar mı ? Microsoft mu ? sorunun cevabı “hiç kimse” çünkü sonuç yine aynı olacak en basit örneğini verecek olursak :

Windows 10 Mobile’dan önce : 

  • Mağazada niye Clash of clans yok ?
  • Mağazaya niye şu uygulama gelmiyor ?
  • Windows phone 8.1 çok stabil ama mağazası berbat

Windows 10 Mobile ile birlikte :

  • Mağazaya niye clash of clans gelmedi ?
  • Her şey sistem değil mağazası çok kötü
  • Windows 10 mobile çok güzelde ama mağaza yüzünden bırakacağım

Yukarıda gördüğünüz iki sonucu yabancı sitelerde okumaya ya da bir yerlerde araştırmaya gerek yok çünkü bu biziz.Yani Microsoft donanım olarak cidden geride kalmış Lumia 520,620,720 gibi telefonlara güncelleme vermektense “Geri dönüşümlerde” pozitif yorumlar almış düşük seviyeli cihaz ve diğer modellerle yola gitme kararı almış.Çünkü Lumia 520 telefonu çok kullanılsa da bu kullanımı sistem için değil yabancı forumlarda dahil çoğu kullanım amacı “Alo demek için”,”iş görüyor” gibi nedenlerle dolayıdır.Lafın kısası bu tür telefonlarda “Windows 10” rahatlığı aramak yerine Windows phone 8.1 rahatlığı ile devam etmek çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Windows 10 güncellemesi ve diğer desteklenmeyen telefonlar deyince aklımıza Lumia 920-925-1020-1320 telefonları gelmektedir.Öncelikle bu telefonlar hakkında yazıma başlamadan önce AdDuplex sitesinin 2016 Ocak yılı en çok kullanılan Windows telefonları verilerini paylaşmak istiyorum :

adduplex-windows-phone-statistics-report-january-2016-5-638

Yukarıda gördüğünüz üzere yukarıda bahsedilen telefonlar içerisinde en çok pazar payına sahip olan telefon % 3.0 oranı ile Lumia 920 telefonudur.Özellikle Windows Central platformundaki ortak görüş şudur ? 3 yıllık 920 telefonu ile Windows 10 güncellemesinden zevk alabilir miyim ? Bir kaç Lumia 920 kullanıcısı ise son insider sürümü ile aşırı şarj tüketimi hatta garanti servislerine telefonlarını gönderdiklerinden bahsediyor(yorumlara ulaşmak için buraya tıklayınız) yani 920 ve 925 telefonları güncellemeyi alsa da yine ilk başta belirttiğimiz gibi kimse memnun olmayacaktı.

Bir benzer durum Lumia 1020 kullanıcıları için geçerlidir.İnanılmaz kameraya sahip olan telefon maalesef insider geri dönüşlerinde en çok olumsuz yorum alan telefondan biriydi? Ve tüm bu telefonlara sorduğumuz soruyu bu telefona da sorabiliriz,istese Microsoft Windows 10 mobile güncellemesini bu telefonlara veremez miydi ? Cevap çok basit : “Evet verebilirdi ! “ peki bu telefon kullanıcıları akıcı,hızlı ve güzel Windows 10 deneyimini yaşayabilir miydi ? Aslında hiç düşünmeye gerek yok ” Hayır yaşayamazdı ! “….

Tüm bu yazdığım yazının sonunda şunu anlıyoruz ” Geri dönüşümlerde” düşük puan alan telefonlarla devam edilmedi size hak veriyorum bu telefonlara Windows 10 güncellemesi verilirdi fakat ne kadar sağlıklı olurdu ? Ne kadar akıcı sistemi kullanırdık ? En çok kullanılan Lumia 520 telefonu Windows 10 mobile güncellemesinden zevk alınmak için iyi bir tercih mi ? Bu soruların cevapları benim nazarımda hayır fakat siz kullanıcılarımızın nazarına bırakıyorum.

Windows 10 mobile sistemin devamlılığı için önemli mi ?

Bu sorunun cevabını paylaşmadan önce bir kaç klişeleşmiş yorumlara cevap vermek istiyorum.Apple hiç bir telefonunu ortada bırakmıyor ? Android telefonları bile güncelleme alıyor ? gibi bir çok sözü hem Türk hemde yabancı Windows kullanıcılarından duyuyoruz.Durum çok basit,kesinlikle Apple firması yazılım olarak en önde gelen firmalardan biridir fakat elimize Iphone 5 aldığınız zaman size sadece IOS 9 sürümünün bir kaç “kaldırabileceği” özelliği alırlar yani eski telefonlara “Tam özelliklerini” vermezler fakat güncellemeye baktığımız zaman IOS 9 diye gözükür ve Iphone 5’de bu sürümü çalıştırdığımız zaman üst modeller gibi verim alınmaz bu yüzden kullanıcıları üst seviye cihaz almalara iterler.

Benzer durum Android içinde geçerlidir.920 ile aynı dönemde çıkan Samsung S3 en son güncellemenin dışına itildi.Burada önemli nokta eğer Samsung S3 ve Iphone 4s-5 gibi telefonlar güncelleme dışına itilirse ya da güncelleme almayacaksa,ne Apple umursar nede Samsung çünkü ellerinde bolca çeşit telefon serileri ya da güçlü amiral gemileri vardır ayrıca bu telefonları kullanan kullanıcılarda güncelleme almamak için önemsemez fakat iş Microsoft tarafına geldiği zaman,Microsoft Lumia 520 gibi telefonlara donanımdan ötürü güncelleme vermezse(en çok kullanılan telefon olduğu için 520 örneği veriyorum) durumlar elbette ki diğer örnekte verdiğimiz gibi olmaz..

Windows 10 mobile Microsoft’un ve Lumia ailesi için oldukça önemlidir.Belki kullanıcı tabanında lumia telefonlar tutulmasa da iş anlamında oldukça tutuluyor.Yola ileri ki güncellemeleri kaldırabilecek telefonlarla yola çıkıldığı için bir sonraki gelecek olan büyük güncellemelerden kullanıcılardan çok daha faydalanabilecek.Fakat bu Windows 10 mobile alamayan kullanıcıların telefonları için bir son olmayacak çünkü insider programından yinede güncellemelere sahip olabilecekler.

Apple ve Samsung/Google telefon işine Microsoft’tan çok daha önce koyuldular ve Microsoft telefon dünyasında Nokia şirketini satın alması ile Microsoft oldu.Telefon pazarına sıfırdan girmek ve sıfırdan sistem üretmek kolay bir iş değil zaten diğer sistemlerin doğal olarak ileriye adım atmaları ve Microsoft’un onların peşinden koşmasını şuan izliyoruz.

Apple yazılım alt yapısını adam akıllı oluşturmuş çünkü artık yeterince belli seviyeye gelmiş.Android-Google artık belli bir sürüme gelmiş fakat sıfırdan başlayan Microsoft için durumlar böyle değil ! Microsoft’un verdiği karar kendince haklı fakat tüm Windows phone 8 telefonlarının Windows 10 güncellemesi alacak demesi kendi adına kötü oldu çünkü bir söz verme gibi oldu fakat alamayacak telefonların neden alamayacağını da sizlere üst kısımda açıkladım.

Son olarak yazım kişisel görüşüm,Windows Central,Windows Users,WPDang ve Neowin gibi sitelerdeki kullanışların görüşünü alarak şekillenmiştir.Yukarıda yazdığım yazının çoğu yabancı kaynaklardaki insanların görüşünü yansıtmaktadır.Kişisel yazı olduğu içinde katılıp katılmamakta sizlere kalmış umarım yardımcı olabilmişimdir !

 

Popüler Aramalar :

windows 10 destekleyen telefonlar,telefonum windows 10 u desteklemiyor,desleklenmeyen telefona windows 10,windows phone10 destekleyen modeller,windows phone 10 destekleyen modeller,windows 10 mobile desteklemeyen telefona kurma,lumia 520 windows 8 1 mi 10 mu,desteklemeyen telefonlara windows 10 yükleme

Mobilveri.net
4.071 okunma
0 yorum
23 Mart 2016
Haberdar olun
Yazar
Celal bayar üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı mezunu.Üst düzey İngilizce ve orta düzey İspanyolcaya sahip.Microsoft ve Lumia hayranı biri.
Yorumlar

Yorumlar kapalı.