2017’de Windows 10 Mobile dünyasında neler olacak?

04 Ocak 2017,Editörden
, 3 yorum, 1.722 okunma
maxresdefault

Windows 10’in PC yapısında Creators Update ile gelecek olan bir çok özellik gün yüzüne çıkmıştı. Bu özelliklerin çok büyük bir kısmı Windows 10 Mobile’a da gelecek ama henüz tam olarak hazır değiller. Ekran görüntüleri ile Windows 10 Mobile’a Creators Update ile beraber gelecek olan yeniliklerden bazılarını size aktaralım.

Microsoft Edge

wallet1

 

Öncelikle Microsoft Edge’e bazı yeni özellikler geliyor. Web Payments (bundan sonra yazıda Web Ödemeleri olarak geçecektir) özelliği 14986 yapısından itibaren Windows 10’in içerisinde mevcuttu. Bu özellik temelde Web Ödeme API’larını destekleyen elektronik ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktadır.
Ayrıca Microsoft, Edge’i masaüstü arayüzüne benzer hale getirmek için hub kısmını yeniliyor. Yeni düzenleme ile birlikte arayüz daha derli toplu olacak ve PC deneyimine daha yakın bir deneyim sunmuş olacak.

edge1

Edge’e gelecek olan bir diğer yenilik ise EPUB kitapların kaydedilmesi ve yerimlerine eklenmesini sağlayan araç. EPUB dosyalarınızı Edge üzerinden okuyabilir ve listeleyebilir olacaksınız. Henüz bu özellik hakkında net bir bilgi bulunmamakta fakat PC üzerinden okumayı bıraktığınız dosyayı Mobile tarafında kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Ayarlar

settings3-11

Windows 10’in PC yapılarında olduğu gibi Mobile yapılarında da Ayarlar ekranı için bir dizi yenilik geliyor. İlk olarak kullanıcıların daha iyi bir gezinti deneyimi yaşaması için Microsoft, Ayarlar içerisindeki bazı bölümlerin içeriğini yeniden düzenledi. Yeniliklerden en büyüğü ise kullanıcıların cihazlarındaki yüklü uygulamalarla ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşabildikleri ve uygulama verilerini temizleyebildikleri Uygulamalar sekmesi.

Microsoft aynı zamanda PC yapılarında gördüğümüz gibi Mobile yapılarında da Aygıtlar bölümünü yeniledi. Cihaz ekleme UI’ı geliştirildi ve bağlantı kurabileceğiniz muhtemel cihazlar kategorilere ayrıldı.

settings3-11

Windows 10 Mobile’a gelen bir diğer özellik ise güncellemeleri 35 güne kadar duraklatma imkanı. Bu özelliği Windows 10 Mobile cihazınızda kullanmanız pek olası değil çünkü kararlı yapılar PC tarafındaki kadar çok sık yayınlanmıyor.

Unutmadan, “Uygulama Denetimlerine Devam Et” için de yeni bir simge eklendi.

 

View 3D

view3d1

Microsoft daha önce Windows 10’in PC sürümü için kullanıcıların 3B objeleri görüntüleyebilmeleri için View 3D uygulamasını yayınlamıştı. Şu anda View 3D yalnızca 3 boyutlu nesneleri (3MF, PLY, OBJ, FBX ve STL dosyalarını) görüntülemenize olanak tanıyor. Fakat Creators Update’in sunumundaki 3 boyutlu nesne tarama (ya da yakalama) özelliği de muhtemelen View 3D uygulaması içerisinden gerçekleştirilecek.

Bunlar yalnızca şu anda bizim gösterebileceğimiz özellikler. Microsoft, henüz Creators Update için duyurulan önemli özellikleri Windows 10 Mobile’a eklemedi. Ancak özellikle Continuum tarafında çok önemli yenilikler bekleniyor. Bunlardan en büyüğü ise aynı anda birden fazla uygulamayı kullanma imkanı olacak.

Mobilveri.net
Yazar
1.722 okunma
3 yorum
04 Ocak 2017
Haberdar olun
Yazar
2007'den itibaren DataLife Engine ile uğraşıyor. Aynı zamanda arayüz geliştiriyor. Geçmişte Lumia 920 ve 925 kullanıcısı, günümüzde 830 kullanıcısı. Windows platformu için yayınlanan tüm haberleri çevirmeye gönüllü yeni yazar.
Yorumlar

Yorum bırakın

3 Yorum "2017’de Windows 10 Mobile dünyasında neler olacak?"

Konu Aboneliği
avatar
750

Sıralayın:   yeniye | eskiye | en iyi
metin
Ziyaretçi
metin
18 gün 5 saat önce

Öncelikle Elimizdeki Nokia lumia sonra lumia telefonlarını alanları pişman et hiç bir geliştirme yapma önce güven sağlayacaksın alanlar bin pişman olduk yarı yolda bırakıldık Windows

Üye
18 gün 8 saat önce

Aman Allahım bu güncellemeler ile yer yerinden oynayacak…!? üzülerek söylüyorum Battın windowsphone. Biyerinide yırtsan senden birşey olmaz.

Abdullah
Ziyaretçi
Abdullah
18 gün 22 saat önce

Microsoft tüm Windows Phone heyecanımızı öldürdü 2 yılda. Umarım 2017 yeni cihazlar ve üreticilerin windowsu tercih etmeye başlayacağı bir yıl olur.

wpDiscuz