2016’da Windows 10 Mobile dünyasında neler oldu?

30 Aralık 2016,Editörden
, 29 yorum, 1.795 okunma
windows10-1

Microsoft, Windows Phone’dan vazgeçmedi ama çok kötü bir yıldı

Microsoft’un donanım konusunda 2016’da başarılı olduğunu söylememiz gerek; tabi mobil kısım hariç. Gerek Surface, gerek Xbox tarafında hem ailedeki üyeler güncellendi, hem de yeni ürünler eklendi. Fakat geçtiğimiz 12 ay Windows Phone hayranları için oldukça kötü geçen bir dönemdi. 2015’in sonlarında Nokia’nın alımının tamamlanmasından sonra 5. nesil Lumia’lar piyasaya sürüldü. Cihazlar bir çok yenilik getirse de beklenen inovasyonu sağlayamadı.

Bununla beraber Windows Phone 8.1’de olan cihazların tümünün Windows 10 Mobile güncellemesi alacağı sözünden geri dönülmesinden dolayı mobil taraftaki kullanım yüzdesi iyice düştü. Bu geri adım yüzünden bir çok Lumia kullanıcısı Microsoft’un güvenini kaybetti ve platform değiştirdiler. Bununla beraber Windows 10 Mobile’ın pazar yüzdesi de artmadığı için uygulama mağazasında çok fazla bir genişleme de gerçekleşmedi. Şu anda dünya üzerinde 400 milyondan fazla Windows 10 kullanan cihaz olsa da UWP beklenen ilgiyi görmedi, bununla beraber Mobile tarafı da zenginleşmedi.

Platformu terk edenler olsa dahi Windows 10 Mobile’ın çok sadık bir kullanıcı kitlesi var. Bu kullanıcıların güvenini kazanmak için Microsoft yıl içerisinde defalarca Windows 10 Mobile’ın desteklenmeye devam edeceğini açıkladı. Fakat sadık kitle bile cihaz yükseltmesi yapmaya pek gönüllü değildi. Özellikle Türkiye’den bahsedecek olursak; Microsoft’un özellikle Amerika, Kanada, Avusturalya ve Avrupa’nın geri kalanında yaptığı mükemmel indirimler Türkiye’ye uğramadı. Lumia 950 ve 950 XL’in çok komik rakamlara ($250-$300) satıldığı dönemde ülkemizdeki Dolar kuru da makulken bu indirimler Türkiye’de gerçekleştirilmiş olsaydı muhtemelen sadık kitlenin cihaz yükseltmesi mümkün olacaktı.

Windows Phone’un pazar payı bu yıl çöküş yaşadı

Windows Phone’un pazar payı Amerika Birleşik Devletlerinde çift haneli rakamlara ulaşamasa dahi Avrupa’nın belirli bölgelerinde başarılı bir ivme yakalamıştı.

Microsoft’un Nokia’yı satın almasının ardından öldürdüğü en inovatif fikre sahip olan Nokia McLaren

Microsoft’un Nokia’yı satın almasının ardından öldürdüğü en inovatif fikre sahip olan Nokia McLaren

İlk defa 640 ile beraber Microsoft markası mobil cihazlarda kullanılmaya başlandı. Bu cihazlarda Lumia’nın enerjik yüzü olan renkli kapaklar devam etti fakat 5. nesil Lumia’lar ile renkli kapaklardan vazgeçildi. @evleaks’in sızdırdığı render görüntülerinde 950 ve 950 XL için mavi kapaklar mevcuttu fakat piyasaya çıktığında asla bunları göremedik. Mozo’nun ürettiği harika kapaklar mevcuttu fakat Türkiye ve daha bir çok bölgede bu ürünlere erişmek ya çok maliyetli ya da imkansızdı.

2016 içerisinde bizi heyecanlandıracak bir donanım görmek ise çok zordu. HP Elite x3 ile pazara yeni bir amiral gemisi girdi. Fakat cihazın hem fiyatı, hem de firma tarafından iş odaklı konumlandırılması nedeniyle son kullanıcılar cihaza çekimser yaklaştı.

Windows 10 Mobile aslında yalnızca telefonlar için bir işletim sistemi değil, aynı zamanda tabletler için de kullanılabilir durumda. Fakat pazarda Alcatel Pixi 3’teb başka bir cihaz görmek pek mümkün olmadı. Üreticiler genellikle Windows kullanan bir tablet üretmek istediklerinde masaüstü Windows deneyimini cihazlarında yaşatmak istiyorlar.

Tüm bunların sonunda şaşırtıcı olmayan bir sonuç çıktı; Windows Phone’un pazar payı %1’in altına düştü.

Microsoft, Mağaza’yı zenginleştiremedi

Temmuz 2015’te Microsoft’un CEO’su Satya Nadella Windows 10’un yayınlanmasından iki hafta once ZDNet’e Mobile stratejilerini uzun uzun açıkladı. Kendisi açıklamasında “Telefonda ilerleme kaydettiğimizden emin olmak için yapmamız gereken her şeyi yapacağız.” şeklinde bir açıklama bulunmuştu. Bununla beraber gerek masaüstü Windows 10, gerek Mobile kısmında ücretsiz yükseltmeler ile beraber kullanıcı kitlesini arttırdılar.

magaza-windows10

Facebook, bu yıl Windows 10 Mobile’ı en çok destekleyen geliştiricilerden bir tanesiydi.

Kullanıcı kitlesi arttıkça ürünün geliştiriciler için daha cazip olacağı öngörülmüştü. Fakat bu öngörü gerçekleşemedi ve hala Windows Mağazası, Apple’ın App Store’u ve Google’ın Play Store’unun çok gerisinde. Tüm bunları bir kenara bıraktığımızda sıkça kullanılan mevcut uygulamaların bir kısmı Mağaza’dan ayrılırken bir kısmı ise hala Windows 10 Mobile için güncellenmedi bile.

Bu durum ise Windows 10 Mobile’ın düşük pazar payı ile açıklanabilir. Mobil pazarda büyüme yakalayamayan Microsoft, geliştiricilere de umut aşılayamadı. Bundan dolayı çoğu geliştirici uygulamaları UWP yapmak yerine ya platformu terk etti ya da uygulamalarına yatırım yapmayı durdurdu.

Microsoft, iş dünyasına odaklanmakta haklı mı?

Nadella’nın ZDNet’e yaptığı açıklamalarda Windows 10 Mobile yüklü cihazlar üç farklı tabana hitap ediyordu. Bunlar; fanlar, platform değiştirmek isteyen yeni alıcılar ve işletme kullanıcıları.

windows10-is

Lumia 650, Microsoft tarafından iş dünyası düşünülerek pazarlandı.

İşletmeler için en iyi pazarlanabilecek olan ürün Continuum idi. Fakat burada bir tezatlık söz konusuydu. Microsoft, işletmeler için 650’yi konumlandırmıştı. Baktığımızda ise 950, 950 XL ve x3’de Continuum desteği bulunmasına rağmen 650’de bu destek yoktu.

Windows 10 Mobile gerçekten ticari kullanıcılar için iyi bir tercih mi? Bilişim Teknolojileri yöneticilerinin bir çoğunun favori cihazı fakat gerçek iş sahasında hala isteneni tam olarak sağlayamıyor. İş dünyasında Office ürünlerinin en çok kullanılan ürünlerinden ikisi olan Outlook Posta ve Outlook Takvim hala masaüstü uygulamasındaki bir çok özellikten mahrum.
Şu anda Windows 10 Mobile hala sadık kitlesi için bir işletim sistemi olmayı sürdürüyor. Gerçekten telefon olarak ne aldığını bilen ve uygulama eksikliğinin farkında olan kullanıcılar bunlar. AdDuplex’in verilerine göre Windows Phone kullanıcıları bir telefona $400’dan fazla vermek istemiyor. Fakat firmanın son istatistiklerine göre Amerika Birleşik Devletlerinde en popüler Windows 10 Mobile yüklü üçüncü cihaz Lumia 950.

Windows 10 Mobile’ın gerçekten diğer cihazlardan öne çıkan bir yönü var mı?

Windows Phone 8 günlerine geri dönmek gerekirse Microsoft’un mobil işletim sistemi diğerlerine göre oldukça farklılaşmış bir yapıya sahipti. Evet, canlı kutucuklar en büyük fark fakat bu Windows Phone 7’den beri var, ben bundan bahsetmiyorum. Mesajlaşma, rehber ve Glance yapısı ve Nokia’ya özel uygulamalar bulunuyordu. Bugün, Windows 10 Mobile’da ise harika bir sorunun farkına varan fakat tam olarak çözemeyen Continuum var. Continuum, dizüstü bilgisayarınız bozulduğunda size anlık olarak çözüm sunabilir fakat mevcut haliyle asla bir bilgisayar deneyimi sunamıyor.

Continuum mevcut haliyle öne çıkan bir özellik değil.

Continuum mevcut haliyle öne çıkan bir özellik değil.

Bir de güncellemeler var; Android tarafında çok fazla ürün ve üçüncü parti üretici bulunuyor ve bundan dolayı cihazlar aylarca güncelleme bekliyor. Bazı cihazlara ise kesinlikle güncelleme gelmiyor. Bu da güvenlik sorununu oluşturuyor. Üçüncü parti üreticiler kişiselleştirme ve optimizasyon güncellemelerini ara dönemlerle yayınlasalar da Android’in sürüm yükseltmesi için çoğu zaman uzun uzun çalışmaları gerekiyor. Windows tarafında ise aylık ya da belirli dönemler arasında Microsoft tarafından güncellemeler tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi mobil cihazlara da geliyor.

Fakat; Android ve iOS kullanıcılarının Windows 10 Mobile’ı kıskanabileceği bir özellik bulmak genel anlamda oldukça zor. Hemen hemen tüm Microsoft hizmetleri pazarlama politikası gereği diğer işletim sistemlerinde de mevcut. Hatta bazı Microsoft uygulamaları Windows 10 Mobile ile kıyaslandığında Android ve iOS’de çok daha iyi çalışmakta. Snapchat, YouTube (resmi uygulama) ve Pokemon GO gibi popüler servislerden yararlanmak istiyorsanız Windows 10 Mobile’ı tercih etmeniz sizin için pek iyi değil.

2017’de ne beklemeliyiz?

Sızdırılan Windows 10 14997 yapısı ile beraber Creators Update güncellemesi ile gelecek yeni özellikler de basına sızmış oldu. Fakat Creators Update’ın hala mobil cihazlara ne gibi yenilikler getireceğini tam olarak bilemiyoruz. 2016’nın son çeyreğinden itibaren artmaya başlayan ve basının Surface Phone olarak adlandırdığı Microsoft’un yeni telefonu hakkında çok büyük umutlar var. Cihaz hakkında hala somut bir sızıntı olmadığı için yazılanlar dedikodudan öteye geçmiyor. Bundan dolayı yazımda muhtemel Surface Phone’dan bahsetmek istemiyorum. Fakat geçtiğimiz haftalarda ARM mimarili üzerinde çalışan Windows 10 tanıtımından sonra mobil sektörde de çok şey değişebilir. Önümüzdeki sene Win32 uygulamaları çalıştırabilen Snapdragon’lu bir mobil cihaz görmek mümkün gibi duruyor. Tabi mobil cihazınızda kullanabilmek için uygulamaların tamamen UI düzenlemesine ihtiyacı olacağı aşikar. En azından mobil cihaz üzerinden kullanılamasa bile Continuum ile bu imkan sağlanırsa Microsoft’un hedeflediği iş dünyasında başarı yakalaması muhtemel.

Fakat şimdiden belirtelim; ARM mimarisi üzerinde çalışan Windows 10’in demosu her ne kadar Snapdragon 820 üzerinde gerçekleştirilse bile Snapdragon 835 ile beraber kullanıma sunulacak. Yani pazardaki mevcut HP Elite x3 ve daha eski cihazlar bu özellikten faydalanamayacaklar.

Geçtiğimiz haftalarda Microsoft’un baş Pazarlama Sorumlusu Chris Capossela bizimle ilginç bir bilgi paylaştı “Kısa vadede üçüncü parti üreticiler ile çalışmalarımıza devam edeceğiz ve umarız Windows 10 Mobile’da kalmak isteyen kullanıcılar için harika cihazlara sahip olacağız.” dedi.

Chris, her ne kadar “kısa vade” olarak adlandırsa da Microsoft tarafından Redstone 3 yayınlanana kadar (bu da 2017’nin son çeyreği oluyor) yeni bir cihaz görmemiz pek mümkün olmayacak. Hatta Windows Central’ın yazarı Zac Bowden’a göre Microsoft, Snapdragon 835 ile cihaz çıkartmak istemiyor. Çok daha güçlü bir işlemci arayışında olduğunu belirtiyor. Bunun sonucunda ise ürünün lansmanı 2017 sonunda yapılabilir fakat 2018’den önce pazarda bulunmayabilir. Araya üçüncü parti üreticiler yeni cihazlar sürebilir. Hatta HP’nin Mobile World Congress’te tanıtmayı planladığı son kullanıcı odaklı bir Windows 10 Mobile cihazının olduğunu biliyoruz. Windows 10 Mobile’ın farklılaşması için gerçekten Surface cihazlarda yaptığı gibi inovasyona ve güçlü donanıma ihtiyacı var. Bugüne kadar en çok satan Lumia cihazlar her ne kadar düşük fiyatlı ürünler olsa da bundan sonra pazara yeni bir soluk getirmesi gerekiyor. Farklılaşma için yüksek donanım ve Continuum’un iyileşmesi gerekiyor çünkü düşük bütçeli bir Windows 10 Mobile almanın bir avantajı yok. Hatta Android modellerine göre uygulama bakımından eksisi var.

Microsoft, 2016 yılında izlediği içe kapanık mobil politikası yüzünden çok fazla kullanıcı kaybetti. Özellikle benim çevremde gördüğüm kadarıyla çoğu kullanıcı platforma tamamen küstü. Bir kısmı ise Android ve iOS’te aradığını bulamadığı için platforma geri döndü ve sadakatlerini tazelediler. Gelecek sene Microsoft mutlaka mobil taraftaki oyunu değiştiren hamleler yapmalı.

Mobilveri.net
Yazar
1.795 okunma
29 yorum
30 Aralık 2016
Haberdar olun
Yazar
2007'den itibaren DataLife Engine ile uğraşıyor. Aynı zamanda arayüz geliştiriyor. Geçmişte Lumia 920 ve 925 kullanıcısı, günümüzde 830 kullanıcısı. Windows platformu için yayınlanan tüm haberleri çevirmeye gönüllü yeni yazar.
Yorumlar

Yorum bırakın

29 Yorum "2016’da Windows 10 Mobile dünyasında neler oldu?"

Konu Aboneliği
avatar
750

Sıralayın:   yeniye | eskiye | en iyi
kcan0404
Ziyaretçi
kcan0404
19 gün 51 dakika önce

Arkadaşlar bi süredir lumia 930 cihazımdan Microsoft edge e giremiyorum tıklayınca edge simgesi gelip atıyor hemen yardımcı olacak varmı?

kcan0404
Ziyaretçi
kcan0404
19 gün 53 dakika önce

Arkadaşlar. Bi süredir lumia 930 cihazımdan Microsoft edge e giremiyorum tıklayınca e yazısı gelip hemen kapanıyor yardımcı olurmusunuz

Üye
19 gün 1 saat önce
Nokia dönemimdeki yazılımları olsa ve onları geliştirmek için uğraşsa belki her şey daha güzel olurdu. Piyasa da 1020 gibi telefon daha gelmedi. Gelin görün ki kamera yazılımı berbat oldu 8.1 den sonra. 1520 kullanıyorum. Microsoft Kamera yapmaya çalışılmış fakat ardan o kadar zaman geçti hala düzgün değil. Nokia Pro Cam kalitesi yok. Birde kendi sistemine bakmaz gider iphone için Microsoft Pix kamera yapar. Görseniz o kadar muhteşem ki. Keşke onu kendi sisteminiz için yapsaydınız. Nat Geo bile 1020 ile 1520 ve son olarak 950 xl belgesel bile çektiler. Bunlardan en iyisi 1020 oldu. Ben sadece Nokia ya sadık bir kullanıcıyım… Devamını Oku »
kazım gözüşirin
Ziyaretçi
kazım gözüşirin
19 gün 12 saat önce

640 xl kullanıyorum.ne zaman bozulur,kırılır diye bekliyorum.sonra android e geçeceğim .bir şirket kendine bu kadar çelme atar diye düşünüyorum.iki uygulama açınca yetersiz hafıza diye bağırıyor. yurtdışında 1200 TL olan 950 xl burada 2300 ..bir halt olmaz WP den ..

veysel taha
Ziyaretçi
veysel taha
19 gün 13 saat önce

2016 ya 1. Nesil cihazlara Windows 10 vermeyip en büyük kazığı atarak damgayı vurdu zaten

bhtyr
Ziyaretçi
bhtyr
20 gün 1 saat önce
Taner benim de hislerime tercüman olmuş hakikatten. Benim maceram l520 ve wp8 ile başladı. 8.1 ile pik yaptı. Sonra 830 ardından 735 sonrasında eşime 735, şirketteki ekibe 5 adet 830, 2 adet 1520… W10 ile mağaza gelişecek dendi. Mağaza çok da umurumda değildi iş için kullandığımdan ama banka uygulamaları adam gibi çalışmayan iş telefonu mu olur? İş için hala l640xl kullanıyorum ama w10 son surumden 8.1 e geri alarak kullanıyorum. Sağlık ve fitness gitmişti çünkü, takvim senkronizasyonu ve canlı kutucuğu bitikti, stabilite 8.1 gibi olamadı hiç. Hele de ofis… Power Point altındaki notları okumak için ofis 360 uyeliği istedi utanmadan.… Devamını Oku »
spolat
Ziyaretçi
spolat
20 gün 4 saat önce

İlk wp telefonum l620 ı’da daha sonra 925 ondan sonrada 830 (değişim cihazı) kulla dım yaylada 830 kullanıyorum.Ama artık bıktım 4 yıldır magazada kayda değer ilerleme yok bankacılık programları yok (garanti bankası bile wp programını sonlandırdığını sms ile bildirdi) faceboo messenger desen kullanması çileye donuştu.Wp artık sadece alo deme iline yarayan bır sıstem yani 201X lu yılların 3310 u oldu bunu kabul edin ve gelişim beklemeyin en kotu gider bin liraya andoroıd yada ip 5s alır yoluma bakarım ip5s ne kadar eskirse eskisin lumia kardan ve wp den daha iyi ve öyle kalmaya devamedecek

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet
19 gün 1 saat önce

Herhangi bir platform fanı değilim ama wp en son garantinin yolladığı mesajdan sonra benim için de bitti ios a geçtim. Pişman mıyım? hayır

alpay
Ziyaretçi
alpay
21 gün 2 saat önce

Batmak için inat etmek! Bu başlık en doğru başlık çünkü; onunda ios ve android varken pazara sonradan giriyorsan ne yapman gerektiğini kullanıcıların neden sıkıldığını ve ne aradığını kabak gibi görüyor olman ve yazılımda neler yapman gerektiği adeta argesiz bir başlangıç olarak seni 10-0 önde başlatırken sen en olmadık hatalar yaparak üstelik bir yazılım şirketi olarak mobile yazılımı minicik bir ekiple yazarsan zaten sen bir adım atarken rakiplerin sana daha onlarca adım fark atarak basar gider… Pazarın mobil dünyada olduğu belli iken insan adam gibi bir yazılımcı furyası kanalize eder jet hızıyla yazılımları bitirir… Gerisini söylemeye bile gerek yok

murat
Ziyaretçi
murat
22 gün 18 dakika önce

Beyler ve hanımlar whatsaap’a güncelleme geliyor başkasına attığınız muzık resim video belge ses kaydı, yazmanız bunları karsı tarafa gönderiyorsunuz karşı taraf bunu gormediği surece smsleri geri alabiliyorsunuz
Linki:
http://shiftdelete.net/whatsapp-yeni-bir-guncellemeye-hazirlaniyor-77822

taner
Ziyaretçi
taner
22 gün 3 saat önce

Anlatım çok iyi.Ben symbian dan wp ye geçtim çokta heyecanlanmıştım android ve ios dışında değişik bir platforma geçtiğimde nokia öncülüğünce, övünüyordum o zaman için bazı özellikleriyle stabilite ve kamera en başta,en güzelini 8 den 8.1 e geçtiğimde yaşamıştım sanki abartıyorum çocuğum olmuş gibi seviniyordum derken Microsoft ikinci çocuğa hamile kaldığını ilan etti(wp10) beni gene ayrı bir heyecan sardı lakin çocuk pek doğamayacak gibi ultrasona bakıp duruyoruz bu siteye hergün 4-5 defa girerek yeni bir haber varmı diye bakmaktan kör olacam çooook sıkıldım çoğu uygulama doğru dürüst çalışmıyor vazgeçmek istemiyorumda işin garip yanı, artık doğsun şu çocuk çıksın ortaya.saygılar.

murat
Ziyaretçi
murat
22 gün 28 dakika önce

Haklısın taner beyler ve hanımlar windows Phone cıhazlsrına whatdaap bır ozellik getiriyor örneğin ben tanere sms attım taner onu gormediği surece siz o sms geri alabiliyorsunuz en kısa zamanda gelicek bekleyin

taner
Ziyaretçi
taner
22 gün 3 saat önce

Not:etrafımda başka wp kullanıcısı olmadığından ben ancak siz anlarsınız diye derdimi buraya yazdım.

Ziya
Ziyaretçi
Ziya
22 gün 8 saat önce

2016’ya wp kullanıcısı olarak giren ben 8 aydır iPhone kullanıyorum. Eskiden günde 3-4 kez siteye girerdim şimdi ayda bir SurfacePhone ile ilgili bi şey var mı diye giriyorum

Erhan
Ziyaretçi
Erhan
22 gün 23 saat önce

Microsoft ergen gibi davraniyor yapamayacagi islere girisiyor. Insanlari yillardir magdur ediyor. Androide gectim rahat ettim. Resmen dunya varmis. Kendime eziyet etmisim.

Ali Akçakaya
Ziyaretçi
Ali Akçakaya
23 gün 6 saat önce

Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık bir senedir lumia 640 kullanıyorum. 720 liraya almıştım o zamanlar. Bu fiyata alabileceğim bir android beni kanser ederdi bunun farkındayım. Ancak şu bir senede Microsoft beni sadece kamera açısından memnun etti. 8 mp olmasına rağmen dng formatında fotoğraf çekip lightroom programında düzenlemek gerçekten güzeldi. Canon 1100D cihazımı unutturacaktı neredeyse. Haricinde hiçbir şekilde mutlu olduğum söylenemez. Instagram dahi bir türlü stabil hale gelemedi. Uğraşıp duruyoruz. Bu telefonu babama verip kendime bir android almayı düşünüyorum(tam bir baba telefonu çünkü). Mutlu olur muyum bilmiyorum ama en azından bu sisteme karşı bir tepki olarak bunu yapmak istiyorum. Herkese selamlar.

540
Ziyaretçi
540
23 gün 10 saat önce

Bir önceki başlıkta da yazdım bunu; arkadaş nokia ve Microsoft markasıyla çıkan cihazlar 930,1520,950 hariç hepsi 1 gb ram li cihazlar. Windows 10 mobile için mağazada bulunan Facebook ve Messenger sistem gereksinimleri minimum 2 gb ram istiyor. Son olarak piyasaya çıkan ama bir türlü göremediğimiz 650 bile 1 gb ram var. Ben 540 kullanan biri olarak maalesef bu uygulamaları kullanamıyorum. Diğer uygulamalarda çokta iyi çalıştığını da söyleyemem. Bu nasıl bir çelişki…

Üye
19 gün 10 saat önce

Madem 2 gb ram istiyorlar, hepsi de 512 Mb iphone 4s de nasıl takır takır çalışıyorlar. Yine sorun yine sorun yani

Anonim
Ziyaretçi
Anonim
19 gün 9 saat önce

512 Mb Ram li Cihazların hiçbirisinde; Sosyal medya prog. çalışmaz. onlar eski versiyon , destek almayan uygulamalardır.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim
23 gün 10 saat önce

Robot ya da elma kullanabilirdik bizde fakat bu platformu seçmemizin nedeni daha yenilikci, kullanışlı olması değil en azından benim için öyle isterseler güncelleme vermesinler ben benim dilimden anlayan platformu bulduktan sonra sahada çimen 🙂

l925
Ziyaretçi
l925
23 gün 13 saat önce

windows phone nun gelişme kaydetmesi bence oldukça zor. çok iyi bir pazar payı yakalamıştı sonra windows 10 ve verilen vaatlerin tutulmaması kullanıcıların sabrını taşırdı ve birdaha kolay kolay dönememek üzere platform değiştirldi.2 yılda iphone 5s ve sonra androidli telefon aldım. uygulamalar arasında dağlar kadar fark var. mağaza aynı seviyeyi yakalayana kadar ve diğerleriyle rekabet edebilecek güçlü cihazlar gelmedikten sonra geri dönmem windows phone a.

Üye
23 gün 23 saat önce

Sadık kalanlardan biriyim.Pişman mıyım diye sorarsanız sistemi seviyorum ama bazen gerçekten bunalttığı oluyor.Açıkçası Microsoft gerekli yatırım ve hamleleri yapmazsa muhtemelen hiç istemesemde androide veya duruma göre IOS’a geçicem.

003
Ziyaretçi
003
24 gün 52 dakika önce

microsoftun hangi yılı iyi geçtiki ya. adam gibi bişey yaptımı ki iyi geçsin

Üye
23 gün 11 saat önce

bana sorarsan dostum microsoft pofpoflanmış bir şirket telefonda 😀

Beyaz İtli Prens
Ziyaretçi
Beyaz İtli Prens
24 gün 1 saat önce

Süper bi anlatım olmuş. Bunun sonucunda bir windows 10 mobile (l1520) kullanıcısı olarak herzaman söylediğim şeyi söylemek istiyorum. MİCROSOFT PİŞMANLIKTIR…

Üye
24 gün 1 saat önce

yazı çok güzel olmuş o gidenlerden biriyim pişman mıyım hayır çok ilerde gelişirse microsoft döneceğime eminim

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim
24 gün 1 saat önce

gerçekten güzel yazı olmuş. tam da içimden geçenleri yazmışsınız. ama işte insan bekliyor ve bu windows phone aşkının biteceğini de sanmıyorum

Lumian
Ziyaretçi
Lumian
24 gün 1 saat önce

Şu an Nokia Lumia 930 kullanıyorum ve esasen uygulama eksikliği hissetmiyorum. Ancak 2017 MWC’de Nokia android telefonlarını tanıtacak. Eğer beni tatmin ederse, Nokia android’e geçmeye düşünebilirim. Aslında bu telefonlara sadık olan kesim Windows değil Nokia kullanıcılarıdır.

Lumian
Ziyaretçi
Lumian
24 gün 1 saat önce

Şu an Nokia Lumia 930 kullanıyorum ve esasen uygulama eksikliği hissetmiyorum. Ancak 2017 MWC’de Nokia android telefonlarını tanıtacak. Eğer beni tatmin ederse, Nokia android’e geçmeye düşünebilirim. Aslında bu telefonlara sadık olan kesim Windows değil Nokia kullanıcılarıdır.

wpDiscuz